YEŞİL KAPİTALİZM

Kapitalizm en basit tabir ile sömürü düzenidir. Paranın tanrı, emeğin uşak olduğu bu düzende ezen-ezilen uçurumu artırılarak patronların cebi şişirilmeye çalışılır.

Nasıl ki inançlı bir insan Allah’ın emir ve cezalarına dikkat ederek yaşıyorsa, kapitalist düzende patronlar sistemin tanrısına göre yani paraya göre hareket etmektedir.Söylediklerim abartı gelebilir. Ancak günümüz dünyasını gözlemleyip analiz ederseniz kapitalizmin tam anlamıyla “tanrı-para” sistemi olduğunu görebilirsiniz.

Bu düzende para ile kişilik ise ters orantılıdır. Para kazanmak için kişiliğinizden, prensiplerinizden ödün vermeniz ve yalan söylemeniz gerekir. (Her para kazanan yalancıdır demiyorum. Ancak sistemin büyük patronlarının yüzde 95’i böyledir.)

Nitekim şirketler, siyasi partiler ve güç sahipleri para uğruna halka sürekli yalanlar söylemektedir.

**

Bu yalanları anlatmaya kalkarsak sayfalar sürer. Ancak benim dikkatimi çeken, geçen günlerde Utku Reyhan’ın da değindiği bir konu var(1):

NTV’nin yeşil ekranı.

NTV kanalında “yeşil ekran” rüzgârları esiyor. Küresel ısınma, çevreyi koruma, doğayı sahiplenme temalı programlar yapan kanal çevreci bir imaj çiziyor.

Akşamları NTV’yi açarsanız kendini doğaya adamış (!) insanlar görüyorsunuz.

“Efendim küresel ısınma şöyle… Çevreye zarar vermeyelim… Doğayı katletmeyelim…”

**

İnsan bu manzarayı görünce şaşırıyor.

Çünkü…

Ferit Şahenk, NTV’nin patronu olan zat, Türkiye’nin HES patronlarından biri. Yani para için doğayı katleden, para için köylülerin suyunu toprağını mahveden bir “patron”.

(Not : HES’ler güçlü ve verimli su yataklarının yanına kuruluyor. Bu su kaynakları ise çoğunlukla ormanların yanında bulunuyor. HES firmaları ise bu su kaynaklarına ulaşmak için ormanları yok ediyorlar. Ayrıca, köylülerin söylediği gibi, su kaynakları her yıl azalıyor, HES’ler ile zarar görüyor. Bu da geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan köylüleri zor durumda bırakıyor. (2) )

**

İşte bu adamın sahip olduğu kanal yaz ayları başladı mı hemen yeşil ekran diye çığırıyor!

Yeşil aşağı, yeşil yukarı…

Doğa, çevre, küresel ısınma…

Bu ve bunun gibiler, çevreci, cici bir imaj vererek halkı “geri zekâlı” yerine koyuyor!

Bir yandan halkın kaynaklarını ve haklarını gasp edip bir yandan çevrecilik oynuyor!

**

Ne demiştik yazının başında:

Nasıl ki inançlı bir insan Allah’ın emir ve cezalarına dikkat ederek yaşıyorsa, kapitalist düzende patronlar sistemin tanrısına göre yani paraya göre hareket etmektedir.

Yani para nerede ise bunlar orada!

Halkın sağlığı, dereleri, toprağı hiç umurlarında değil!

Bu ve bunun gibi birçok şirket sahibi toplumu hiçe sayarak para peşinde koşmaktadır.

Bunun adı yeşil ekran değil,

Yeşil Kapitalizmdir!

Orhan Efe Özdemir
İLK KURŞUN

Bunlar da hoşunuza gidebilir...