Yazarımız TAHİR ÇALGÜNER’E Çirkin Saldırı !

Üniversitede mobbing iddiası
Gazi Üniversitesi’nde (GÜ) görevli öğretim üyesi yıllardır psikolojik taciz gördüğünü belirterek dava açtı.
Mert Taşçılar CUMHURİYET GAZETESİ
Cumhuriyet Ankara Büro- Gazi Üniversitesi’nde (GÜ) öğretim görevlisi olan Tahir Çalgüner, kendisine, psikolojik taciz anlamına gelen “mobbing” uygulandığını belirterek Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Gülseven Tönük ve bölüm başkan yardımcısı Metin Şenbil ile Mimarlık Fakültesi Dekanı İbrahim Gürer’e tazminat davası açtı. Çalgüner, davada mobbing nedeniyle 15 bin lira tazminat talep etti. Çalgüner’in avukatları tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, “Müvekkilimin işyerinde yalnız bırakılmaya çalışıldığı ve kendisi hakkında ‘sorunlu kişi’ imajı yaratılmaya çalışılarak yalnızlaşmaya ve yabancılaştırılmaya maruz kaldığı, sistematik bir şekilde yıldırma politikalarıyla işten el çektirilmeye çalışıldığı ve işyerinde psikolojik tacize uğradığı anlaşılmaktadır” denildi. Çalgüner’in mobbing yaptığını iddia ettiği öğretim üyeleri ise savunmalarında, “Çalgüner’in akademik başarısızlıklarına kılıf bulmak amacında” olduğunu ileri sürdüler.
Bilirkişi ‘mobbing’ dedi
Klinik psikolog Rabia Durak imzalı “bilirkişi” ve mahkemeye sunulan “değerlendirme raporunda” “mobbing olduğu” sonucuna ulaşıldı.
30 Temmuz 2012
Peki Mobbing nedir?
Mobbing, bir grup insanın bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinlerararası çalışılan bir konu haline gelmiştir.
kaynak : vikipedi
Yazıya konu olan taraflar kişisel haklarını kullanıp sitemize cevap yazarak yanıt verebilirler..Yazılarını sitemizde yayınlayacağız …

Bunlar da hoşunuza gidebilir...