Uygun Adım Büyük İsrail mi?

Suriye de yaşanan son gelişmeler kaygı verici boyutlara ulaştı. Türkiye Suriye sınırında bulunan yerleşim yerlerinin PKK’nın uzantısı PYD’nin eline geçmesi, Türkiye Suriye sınırında yeni bir kürt devleti mi kuruluyor endişelerine neden oldu. Esad sonrası konuşulan muhtemel senaryolar da Suriye’nin 3’e bölüneceğinin ifade edilmesi, olası bir kürt devleti ihtimalini güçlendiriyor. Ufak lokma haline getirilen bölge devletleri en çok İsrail’in iştahını kabartıyor.

 

Suriye’de yaşanan şiddetin yansımaları ilk kez “etnik” bir argümana doğru evrildi. Halep’in büyük çoğunluğunun muhaliflerin eline geçmesi ve muhaliflerin sınır kapılarını kontrol altına alması üzerine Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı Kuzey Suriye’de yönetimi PKK’nın Suriye’deki siyasi kolu PYD ele geçirdi.

Esad’dan PYD’ye destek

Esasında PYD’nin kuzeyde yönetimi ele geçirme süreci Suriye’de isyanın ilk günlerine dayanıyor. Özellikle muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi’nin ilk aşamada Arap ağırlıklı bir renkte olması ve Kürtleri nispeten dışarıda bırakmasıyla kuzey bölgesi, muhalif harekete çok fazla angaje olmadı. Suriye ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kopmasının ardından bölgede PKK’nın üslenmesine izin veren Esad yönetimi PYD’ye de açık destek vererek örgütün Suriye Kürtleri üzerinde tek hakim olmasının yolunu açtı.


Kamışlı’da Kürt, Lazkiye’de Alevi devleti mi?

Özellikle Halep’in Suriye’de yaşanan isyana destek vermesiyle zora düşen Esad’ın son kartını da böyle oynadığına yönelik yorumlar yapılıyor. Tarih boyunca devrim hareketlerine başlangıçta mesafeli durarak sonradan dahil olan orta sınıf, Halep örneğinde olduğu gibi muhalefete destek olmaya başladı. Suriye ekonomisinin temel direği olan Halep’in ve sınır kapılarının silahlı muhalefet tarafından ele geçirilmesi üzerine Suriye haritasının temelden değiştirilmesine yönelik ilk adımlar atıldı.


Esad’ın artık yönetimde kalamayacağının belirginleşmesiyle Lazkiye merkezli bir Alevi devleti kurmak için yol haritaları hazırladığı iddia ediliyor. Bunun ilk adımını da ülkenin kuzeyinde kendisine yakın bir Kürt federasyonu kurdurtarak atacağı iddia ediliyor. Planın uygulamaya geçmesi durumunda Suriye’nin Kürt, Sünni Arap ve Alevi olarak 3’e bölüneceği öne sürülüyor.

PKK Suriyeli Muhalif Kürtleri öldürdü

Bölgenin PKK’nın uzantısı PYD’ye teslim edilmesi ise süreç içinde oldu. Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi Halep Sorumlusu Dr. Şêrzad Hac Reşîd kaçırılarak öldürüldü. Demokrat Kürt Partisi Politbüro üyesi Nesredîn Berhik de düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Öldürülen ve kaçırılan Suriyeli Kürt siyasetçiler arasında hiç PYD/PKK’lı olmaması dikkat çekiyor. Özellikle Suriye Kürtleri üzerinde saygın bir yeri olan Geleceğin Partisi Sözcüsü Meşal Temo da Kamışlı da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, Temo’nun cenazesine katılan 50 bin Kürt ise PKK’nın yayın organı Roj TV tarafından “Provokatörlükle” suçlanmıştı.


Herşey İsrail güvenliği için

Aytunç Altındal, Yaşanan süreci değerlendiren Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal “Yaklaşık 1.5 sene önce Mısır’da katıldığım bir televizyon programında bunu açıkça söyledim. Arap Baharı bir kandırmacı. Bu olsa olsa Arap karnıbaharı olur dedim. Çünkü ölecek olanda Müslüman, öldürecek olanda. Bu projenin temeli 2002 yılına kadar gidiyor. Altyapısını dönemin Dışişleri Bakanı Condolizze Rice hazırladı. Bölge istikrarsızlaştırılmadan, İsrail’in güvenliği sağlanamaz. İsrail’in güvenliği ve geleceği için Müslüman ülkelerin karıştırılması lazım.


İşte Irak’ın, Libya’nın durumu ortada, sırada Suriye var. Suriye üçe bölünmek isteniyor Tabi bunun ucu Türkiye’ye de gelecek. Türkiye çok karanlık oyunun içine çekilmek isteniyor. Sıfır sorun dış politikasından sorunumuzun kalmadığı komşumuz kalmadı. Kürtler Akdeniz de liman sahibi olacak. Hiç iyi bir gidişat yok. Türkiye biran önce kendisini toplamalı. Hükümetin dış politikası büyük bir fiyasko ile sonuçlanmak üzere.” şeklinde konuştu.

Aytunç Altındal “Bu projenin temeli 2002 yılına kadar gidiyor. Bölge istikrarsızlaştırılmadan, İsrail’in güvenliği sağlanamaz. İsrail’in güvenliği ve geleceği için Müslüman ülkelerin karıştırılması lazım. İşte Irak’ın, Libya’nın durumu ortada, sırada Suriye var. Suriye üçe bölünmek isteniyor. Tabi bunun ucu Türkiye’ye de dokunacak. Türkiye çok karanlık bir oyunun içine çekilmek üzere. Sıfır sorun dış politikasından sorunumuzun kalmadığı komşumuz kalmadı. Kürtler Akdeniz de liman sahibi olacak. Hiç iyi bir gidişat yok. Türkiye biran önce kendisini toplamalı. Hükümetin dış politikasının büyük bir fiyaskoyla sonuçlanmasına ramak kaldı.

Suriye’de 3 Devlet: Sünni Arap-Alevi-Kürt

Suriye’nin bütününü kaybedeceğini anlayan Esad’ın Akdeniz’de bir Alevi devletine zemin hazırlamak için çalışma başlattığı iddia ediliyor. Perde arkasında konuşulanlar Esad’ın bu planını önce kuzeyde kendine yakın bir Kürt federasyonu kurarak sağlamaya çalıştığı yönünde. Kuzeyde PYD karşıtı Kürtlerle PYD taraftarları arasında Barzani-Talabani savaşına benzer çatışmaların yaşanabileceği de ihtimaller dahilinde. Eğer plan uygulamaya geçerse Suriye, Sünni Arap-Kürt ve Alevi olarak 3’e bölünebilir.

 

Milli Gazete

Bunlar da hoşunuza gidebilir...