TÜRK’ÜN Efendisi M. Derman Anlatıyor: Orucu Neler Bozar?

Oruç da niyet vardır. Niçin. Sebep nedir?

 

Oruç da dil ile ikrar, ceset ile tasdik vardır. Ondan Ötürü niyet lâzımdır.  (Bir şey yememek, içmemek) ceset ile tasdik olur ki serbest olan nefsi cesedi ve ruhi arzulardan uzaklaştırmak nefsin ceset ve ruhla alâkasını kesmektir. Peki öyle ise niyet bir nevi söz vermektir. Kime hitaptır. Bu söz verme… Ondan dolayı bu söz bozulursa (60) gün kefaret orucu lâzım gelir ki ve ara vermeden (60) gün…

 

Her gün için 60 gündür. Kefaret orucu bir ceza değildir. Bir nevi tövbedir. Bu lâfa dikkat et. Zira oruç dilsiz bir vücut duasıdır.

 

Namaz, insan vücudunu unutup ruhun hakim olduğu bir vaziyetidir. Oruca niyet edip de tutarken hiçbir özür yokken irade haricinde olmayan bir sebepten orucu bozmak; Yemek, ,içmek, seks, Oruçlu iken adam öldürmek, hayvan öldürmek, av yapmak.

 

Oruçlu iken suya girdiğinde (Deniz. Göl. Havuz) içinde iken kimse görmeden içine işemek orucu bozar kefaret lâzımdır.

 

Denizde yıkanmak, yüzmek orucu bozmaz. Fakat su içinde iken suya işemek (Kimse görmedi diye) orucu bozar. Kefaret her gün için (60) gündür. Niçin. (60) gündür. Onu söylersem dilini yutarsın.

 

Ramazanda oruçlu iken kefareti husule getirecek hareket (Bir gün de olsa) ramazan orucunu bozmuş tutmamış sayılır. Fakat oruca devam edecek. (30) gün ramazanı tekrar tutmak lâzımdır. Tutmadığı günün orucunu da ara vermeden (60) gün.

 

Denizin içinde iken kimse görmüyor diye işemek orucunu bozar, bu orucun bozulması île bitmez. Peki ne olur. Hâlâ utanmadan, ne olur diye düşünüyorsun. Bu hatanın tamiri yoktur. (Ne tövbe, ne tekrar oruç tutma. Ne de kefaret). Bu töhmetten kurtulmak çareleri yoktur.

 

Aman dikkat et…

 

Peki oruçlu değilsin. Aynı işi yaparsan ne olur. Su içinde iken işenmez dedik ya…

 

İslâmda bu hareket: Büyük küfür. Yaradılışa hakaret. Suya hakaret, insanlığa hakaret. Neticede Cenab-ı Allah’a bilinmeden isyan olmuş olur.

 

Denizin kirletilmesi bu asırda ne olduğunu, ne olacağını akıl ve idrak sahiplerine bırakıyorum…

 

Gündüz uyurken veya bakmak suretiyle ihtilâm olsa oruç bozulmaz. Gusleder, eşini öpmek, dokunmak ile boşalma olursa oruç bozulur. Kaza lâzım gelir, kefaret lâzım gelmez.

 

Bile bile cinsi münasebet yapanın orucu bozulur. Kaza ve hem de kefaret lâzım gelir.

 

Oruçlu kimse unutarak orucu yese, cinsi münasebette bulunsa orucu bozulmaz. Bu hatâ zorla yapılırsa oruç bozulur. Kaza lâzımdır.

 

9.4.1987 Perşembe

 

Dr. Münir Derman

 

NOT: Yukarıdaki yazı : “ALLAH DOSTU DER Kİ… YAZILMAMIŞ SIRLARIN İLKİ YAZILACAK SIRLARIN SONU. 5. CİLT” isimli eserinden alınmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...