Tarihi Değiştirecek Keşif!

Oktan Keleş’in “Derûnî Devlet-Kutsal Halı” Kitabı’nın bildiğimiz birçok tarihi bilgileri değiştireceğini söylemiştik. Gerçekten de ezber bozan bir kitap olacak Derûnî Devlet.

Bazı anlı şanlı tarihçiler şimdiden kitaptaki konulara paralel şeyler söylemeye başladılar. “Efendim daha önce böyle diyorduk da, şimdi böyle…” demeye başladılar. Televizyonlardan görüyorsunuzdur.

Bazıları Oktan Keleş’in  bu son yazdıkları  ile ilgili belgeler bekliyorlar. Hani “tarih belge ile yapılır” diyenler var ya… Oktan Keleş’in her kelimesi ehilleri için zaten belge… Bazı şeyler için zamana ihtiyaç var. Tıpkı Çin’deki piramitlerdeki Türk izleri gibi. Şimdi bu konuda birçok akademisyen çalışma yapıyor.

Bazıları da Oktan Keleş’in açıklamalarına karşı, “onu değil de akademisyenleri okuyun” diyorlar. O arkadaşlar meraklanmasınlar, Oktan Keleş, konusunda uzman akademisyenlere de zaman zaman yardımcı oluyor, dersler veriyor…

Kuşkusuz Derûnî Devlet-Kutsal Halı” Kitabı Türk tarihi ile ilgili olarak da ezberleri bozacak.

Oktan Keleş yeni kitabında Türklerin Asya’dan Anadolu’ya göçünü değil, Anadolu’dan önce Asya’ya sonra tekrar Anadolu’ya göçünü anlatıyor.

Oktan Keleş, “Türklerin ilk şehri İstanbul” diyor. (Bu şehir, o kadar el değiştirmesine rağmen, ahir zamanda yine Türklerin elene geçti.)

Anadolu’da ilk Türklere ait o kadar iz var ki…Bir kısmı biliniyor ve araştırmacılar bu tarihi belgeleri ortaya çıkarıyorlar. (Bunları da bir zamanlar yok etmeye kalktılar.)  Kadim Türk tarihi ile ilgili olarak bazı arkeolojik bulgular  ise henüz bilinmiyor… Onların da zamanı gelecek.

Konu ile ilgili haber:

Tarihi değiştirecek keşif!

Türkler İslamiyet’ten önce mi Anadolu’ya geldiler?

DENİZLİ’de Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) Başkanı Ümit Şıracı ve arkadaşlarının, Bozkurt İlçesi’ne bağlı İnceler Beldesi’nde yaptıkları keşfin, tarih kitaplarını değiştireceği iddia edildi. Üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılan yazıların bulunduğu kayanın, Türkler’in Batı Anadolu’ya İslamiyet’ten önce geldiklerini ortaya koyduğu ileri sürüldü.

DOSEV üyelerinin geçtiğimiz günlerde Bozkurt İlçesi’nin İnceler Beldesi’ndeki bir doğa gezisi sırasında gördükleri kaya, inanılmaz bir tarihi gizemi ortaya çıkardı. Bir mağarada kayanın üzerinde ilginç ve çok eski işaretler gören DOSEV üyeleri, fotoğraflarını çekti. Fotoğrafları inceleyen tarih araştırmacısı Kürşad Baytok, işaretlerin Göktürk alfabesiyle yazıldığını ve Göktürkler’e ait olduğunu iddia etti.

İşaretlerin çevirisini yapan araştırmacı Baytok, ’Üç Enenmiş At Aldı’ cümlesinin kayada yer aldığını ve 8’inci Yüzyıl’a ait olabileceğini ileri sürdü. Eserin korunması ve kayda alınması gerektiğini belirten araştırmacı Kürşad Baytok, “Ortaya çıkan bu önemli eser, kesinleştiği takdirde Türkler’in Batı Anadolu’ya İslamiyet’ten önce geldiklerinin kanıtı olacak. Tarih yeniden yazılabilir. Türkler’in Anadolu’ya gelişi kitaplarda 1071 Malazgirt Savaşı olarak yazıyor. Ancak bulunan eserler, bunun daha eski olduğunu gösteriyor” dedi.

Kayanın üzerindeki alfabenin 10’uncu Yüzyıl’da kullanımının bırakıldığını belirten Baytok, “Bu da Göktürkler tarafından kullanılan alfabelerde yer alan şekillerin 8’inci Yüzyıl’da kullanılmış olma ihtimalini ortaya çıkarıyor. Bu da Türkler’in bu tarihlerde Anadolu’da özellikle de Batı Anadolu’da bulunduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

DOSEV Başkanı Ümit Şıracı, kayanın korunması gerektiğini belirterek, “Doğa gezisi sırasında işaretler ilgimizi çekti. Fotoğraflarını çekip incelettik. Biz de çok şaşırdık. Bölgede böyle bir eserin korunması gerekiyor. Gerekli yerlere bildirdik” dedi.

Erol Elmas

ONALTIYILDIZ // FBKG

Bunlar da hoşunuza gidebilir...