OKTAN KELEŞ Yazdı: Hektor Kılığında Herkül Heykeli

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Çanakkale Şehitliğinin tam karşısına iki- üç yıldan beri bir “Hektor heykeli dikmek” istediğini her fırsatta açıklıyor, açıklama ile kalmadı yerlerin tespitinin yapıldığı bilgileri de geldi.

Şehitliğin karşısında böyle bir heykelin ne işi var? Efendim işte Anadolu savunmasının sembolüymüş, Atatürk ve Fatih Sultan da bu sembole atıf yapmış. Kılıf bu, Ata ve Sultan Fatih atıf yapmış, o kadar. Birçok şey var bu işin arkasında ama  neler bu bahane ediliyor?

Üstelik Hektor çizimleri tam bir mitolojik tanrı kabul edilen Herkül görünümünde. Üstelik Türk topraklarında asla Hektör heykeli çıkmamıştır. Çizilenler hep hayali  Hektor çizimleridir.

 


 

Hektör heykelinin başına miğfer geçirmişler, oysa  Hektör heykeli, Herkül heykelinin karın kaslarına kadar taklididir. Bu topraklarda Hektör heykeli bulunmamıştır. Kimse kimseyi kandırmasın. Hektör diye Herkül’ü bize yutturmaya kalkmasınlar.


Türk İslam topraklarında böyle bir HERKÜL’ün ne işi var? Kılıf bulmada mahirlik hat safhada. Şehitlerimizin anısının karşısında böyle bir devasa – boyu 50 metre-(Boğaziçi köprüsü yüksekliğinde) Türk ve İslam kültürüne ait olmayan bir yapının ne işi var? Toprak altından çıkarılanlardan, arkeoloji kılıfı altında,  tarihi değerlere atıf kılığı altında; Bizans’ın, Roma’nın Hıristiyanlığın hortlatılması yetmedi birde yeni heykel yapılacak!!! Hem de milletin parası ile… Heykel yapılacak yerin tahsisatı yapılmış, epeydir takipteydik, şimdi iş start aşamasında.

Bu topraklarda eski kültürler hüküm sürdüğü gibi bir çok Türk ve İslam kültürü de hüküm sürdü. Biraz da bu kültürün bakanına ihtiyaç var. Zaten Herkül büstünün üstü, Başbakanın Ata uçağıyla getirildiydi. ABD BUNU TESLİM ETMESİ BİR MESAJDI YAZMADIK AMA PLAN DEVAM EDİYOR.

http://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/basbakan-yorgun-herkulle-donuyor-10232.html 

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/18830208.asp 

Herkül –haşa- tanrısal güç olarak gösteriliyor. Yunan mitolojisini bu ülkede sevimli göstermek neyin alameti? Hadisi şerifte: “Atalarınızın dinine tapmadıkça kıyamet kopmaz.” buyrulur. Bu işler; hoş görü, kültür nağmeleri vs. adı altında yurda ve millete sesiz sedasız empoze ediliyor.

Kültür Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve Tarım Bakanı derhal görevden alınmalı. İstifaya davet etsek, etmeyecekleri için bu çağrıda yurttaş olarak bulunmak en doğal hakkımız.

Bu işin takipçisi olacağız.

Saygılar.

Oktan Keleş

onaltıyıldız // fbkg

Bunlar da hoşunuza gidebilir...