Neden Bu kadar CIA Ajanı?

3298Ankara’daki ABD Karargahı olarak bilinen ve Kuzey Irak’taki insansız hava araçlarından alınan görüntülerin de aktığı Savunma İşbirliği Ofisi (ODC) Başkanlığı’nda görev yapan Amerikalı asker sayısı ortaya çıktı. Ofiste 40 ABD’li istihbaratçı askerin görev yaptığı öğrenildi. ABD Savunma İşbirliği Ofisi’nde TSK da istihbaratın paylaşımı maksadıyla subay görevlendirmesi yapıyor. Türk subaylar ABD’li istihbaratçı subaylarla, başta terörle mücadele olmak üzere iki ülke savunmasını ilgilendiren birçok konuda istihbarat paylaşımı yürütüyor.

 

Ofis, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteriyor ve Türkiye’de üslenmiş en köklü Amerikan karargahı olduğu ileri sürülüyor. 1947 yılından beri Türkiye’de kurulu olan ofisin, TSK’nın yanı sıra ABD’li istihbarat örgütleriyle de organik bağı bulunduğu iddia ediliyor. Ayrıca bazı kesimler tarafından ofisin TSK’nın hızlı modernizasyonu ve Türkiye’de Amerika Birleşik Devletleri politikalarını geçerli kılmak için çalışmakta olduğu da öne sürülmüştü.

“OFİS”TE 40 AMERİKALI

ABD’nin başta Ortadoğu olmak üzere bölge ve Türkiye’deki gözü kulağı olan Savunma İşbirliği Ofisi Başkanlığı’nda bugüne kadar kaç ABD’li askerin görev yaptığı ise merak konusu olmuştu. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ofiste 40 yabancı askeri personelin bulunduğunu açıkladı. Yılmaz, son iki yılda Türkiye’ye gelen ve hala ülkede bulunan yabancı askerlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Son iki yılda Türkiye topraklarında TSK barış için ortaklık eğitim merkezi faaliyetlerine katılan NATO, Barış İçin Ortaklık Akdeniz Diyaloğu, İstanbul İşbirliği Girişimi, küresel ortaklar ve diğer BM üyesi 60 ülkeden bin 208 askeri personel gelmiştir. Müttefiklerle imzalanan anlaşmalar gereği düzenlenen kurslar ve eğitimler kapsamında, bahse konu ülkelere mensup 59 ülkeden 2 bin 333 askeri misafir personel gelmiştir. Türkiye’de 26 Şubat 2013 tarihi itibariyle Patriot bataryaları ile birlikte görevli 933, ABD ile savunma işbirliği kapsamında Ankara’da 40, Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı’nda görev yapan 7 ülkeden 8, TSK tarafından verilen eğitimler kapsamında 26 ülkeden 941 yabancı askeri personel bulunmaktadır.”
ULUDERE’DE İLK İSTİHBARAT İDDİASI

(http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1263)

 

Geçtiğimiz aylarda ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’in “Türkiye’ye Suriye ile ilgili asker gönderdiğimiz zamanlar oldu” açıklamasını yaptığı iddia edilmişti. Genelkurmay Başkanlığı ise Suriye’de meydana gelen gelişmeler kapsamında Türkiye’de görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliği bulunmadığı belirterek, bu iddiaları yalanlamıştı. En son 34 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayında ilk istihrabaratın ABD’den geldiği iddiaları ortaya atılmıştı. TSK, bu iddiaları da yalanlayarak, olayda grubun ilk görüntü tespitinin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapıldığını vurgulanmıştı.

http://haber.gazetevatan.com/ilk-kez-ifsa-oldu/525354/1/gündem

Bunlar da hoşunuza gidebilir...