Musevi Halkı, Yahudi Lobisinin Umurunda Değil !

İsrail hükümeti bütçe açığını kapatmak için geniş çapta tasarruf önlemleri alınacağını açıkladı. Savunma, sosyal işler ve eğitim haricindeki tüm alanlar tasarruf paketinden payına düşeni alacak. 

Geçtiğimiz günlerde hükümetin onayladığı tasarruf önlemlerine ve vergi artırımına karşı çıkan binlerce İsrailli hükümet aleyhtarı eylemde Tel Aviv sokaklarını doldurdu.

‘Sistem değişmeli’, ‘fakirlere adalet’ yazan pankartlar taşıyan göstericiler öfkelerini dile getirdi.

Zorlaşan hayat şartları ve sosyal adaletsizlik yaklaşık bir yıldır İsrail’de protestolara neden oluyor. Protestolar geçen yıl 3 Eylül’de doruk noktasına ulaşmış, yaklaşık yarım milyon kişi sürekli artan ev fiyatlarını protesto etmek için sokaklara çıkmıştı.

EKONOMİ ZAYIFLIYOR

İsrail ekonomik büyümede yavaşlama kaydediyor. Geçtiğimiz yıl %4,8 büyüme oranının bu yıl %2,5’e düşeceği tahmin ediliyor.

Hükümetin bütçe açığını kapatmak için hazırladığı plana göre vergi zammından 3,25 milyar dolar ek gelir sağlanması ve kamu harcamalarından 3 milyar dolar tasarruf edilmesi hedefleniyor.

Tasarruf programı kapsamında gelir vergisi kişilerin kazancına göre yüzde 1 ila 2 dolayında artırılacak. Bunun yanı sıra katma değer vergisi de yüzde bir oranında yükseltilerek, yüzde 17’ye çıkartılacak. Geçen haftalarda ülkede bira ve sigaranın satış fiyatına uygulanan vergi oranları da yükseltilmişti. Aynı zamanda bakanlık bütçeleri de tasarruf planı kapsamına alındı. Yalnızca savunma, eğitim ve sosyal işlerden sorumlu bakanlıkların bütçeleri bu tasarruf programının dışında tutuldu.

İhracata dayalı İsrail ekonomisi her ne kadar 2008’deki ekonomik krizi sarsılmadan atlatmış olsa da, Avrupa ve Amerika kaynaklı dış talebin gerilemiş olması nedeniyle zor bir sürece girmiş durumda.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...