MHP’li Vekil: Suriye Meselesinde Türkiye’ye Büyük Oyun

Özgür Suriye Ordusu ile Esad’a bağlı askerler arasındaki çatışmalar giderek şiddetini artırırken kuzeyde ise bazı Kürt grupları yönetime el koymuştu. Suriye’nin kuzeyinde bu gelişmeler yaşanırken, konunun Türkiye’yi ilgilendiren bir tarafı olarak akla gelen “PKK’nın kuracağı Kürt devleti” soruları kafaları karıştırmıştı.

Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren MHP’li  Sinan Oğan, Kuzey Suriye’deki PKK’nın denize çıkma ihtimalinin doğduğuna işaret etti.

PETROL HATTINI KAYBEDİYORUZ
Türkiye’nin Suriye’deki çıkmazda Barzani’ye muhtaç kaldığını öne süren Oğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Mesut Barzani’nin çarşamba günü yapacağı görüşmeyi bu çerçevede ele aldı. Barzani’nin önümüzdeki günlerde Kürt boru hattını gündeme getireceğini savunan Oğan, boru hattının Türkiye sınırına paralel Erbil ve Suriye üzerinden Akdeniz’e ineceğini anlattı.

Oğan, “Bu hat Kürt hattını legal hale getirecektir. ABD, Rusya ve İsrail buradan pay alacaktır” dedi. Bu işte kaybeden tek tarafın Türkiye olacağı öngörüsünde bulunan Oğan, “Bizim elimize ne geçti? Kucağımıza bir Kürt devleti çıktı. Yetmedi elimizde işleyen petrol hattını kaybediyoruz” ifadelerini kullandı. Suriye’deki Kürtler’in önce PYD’nin ve PKK’nın etkisi altına girecekleri, ardından bağımsızlıklarını ilan edecekleri yönünde Meclis kürsüsünden ısrarlı konuşmalar yapıldığını hatırlatan Oğan, “Kürt devletini Suriye’de kuracaklardır. Irak’ta yaşananlara baktığımızda Suriye’de yaşanacakları öngörmek çok kolay” şeklinde konuştu.

KCK DÖRT PARÇALI YAPILANMA
Türkiye’de KCK operasyonlarına da değinen Oğan, KCK’nın dört parçalı bir yapılanma olduğunun altını çizdi. KCK’nın hedefinin 4 ülke içinde Kürt devletinin sınırlarını belirlemek, toplumu hazır hale getirmek, ardından bağımsızlık ve birleşme amacı taşıdığına işaret eden Oğan şöyle devam etti: “Irak’ta bunun birinci parçası ortaya çıktı. Barzani Irak’ta Kürt yapılanmasının temelini attı, geliştirdi. Son olarak Türkiye, Merkezi Irak hükümetinin hilafına petrol anlaşması yapınca oradaki yönetim bağımsızlık yolunda aşama kaydetti. Toprak bütünlüğü ilkesi Türkiye’nin kendi girişimleriyle yerle bir edildi. İkinci parça Suriye’de. Şimdi bu PYD eliyle kuruluyor. 3. parça İran’da ortaya çıkacaktır. Suriye’de işler biter bitmez İran’a sıra gelecektir. 4. parça Türkiye olacaktır. Ama burada Türkiye’ye diyecekler ki ‘Siz büyük bir Osmanlı mirasçısısınız, burada petrol var, gaz var. Alın bu 3 Kürt devletini.’ Bölgede Kürdistan Türkiye’nin eliyle kuruluyor. ‘Kürdistan’a özerkliği verin sizi de AB’ye alalım’ diyecekler.”

PKK’NIN DENİZE ÇIKMA İHTİMALİ DOĞDU
Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt özerk bölgesinin oluşmasının en vahim sonucunu PKK’nın denize çıkma ihtimalinin doğması olarak açıklayan Oğan, “Daha da vahimi Suriye ile 900 km sınırın PKK’nın kontrolüne girmesidir. PKK ile mücadelede en büyük zaafımız sınırların kontrol edilebilirliğinin imkânsızlığıydı. Hep komşu ülkelerimizin sınırları yeterince kontrol altına almamalarından yakınıyorduk. Şimdi kontrol tamamen PKK’ya geçti” ifadelerini kullandı. PKK’nın Kandil’i boşaltma talebiyle geleceğini ileri süren Oğan, Kandil’deki teröristin Suriye’de legal peşmerge haline geleceğini dile getirdi. Öcalan’ın ev hapsini de Suriye’de çekeceğini iddia eden Oğan, bütün bunların oyunun bir parçası olduğu tahmininde bulundu.

TÜRK ASKERİNİ SURİYE’YE SOKACAKLAR
Türkiye’yi oldu bittiyle karşı karşıya getirip savaşa sokmaya çalışan adımlar atıldığına dikkat çeken Oğan, “Türk askerini PKK’ya devlet kurdurmayı önlemek için değil o bahaneyle Esed rejimini devirmek üzere oraya sokarlar. ABD’de seçim, AB’de kriz var. Hiç kimse oraya müdahale etmez. Türk kamuoyu ‘PKK devleti kuruluyor’ diye ikna edilecek” dedi.

İRAN CEPHEYİ ŞAM’DA KURDU
Suriye’de sürecin kolay kapanmayacağına işaret eden Oğan şöyle konuştu: “Çünkü İran cepheyi Şam’da kurmuş. Şam cephesini sonuna kadar koruyacak. Esed devrilirse İran Suriye’yi istikrarsızlaştırmak için her şeyi yapacaktır. İsrail için de istikrarsız bir Suriye önemlidir. Yakınlarda İsrail Lübnan’da Hizbullah’a karşı bir operasyon başlatacak ve daha önce yenildiği savaşın intikamını alacak.”

TÜRKİYE’YE SED ÇEKİLİYOR
Türkiye’nin yanı başında Kürt devleti kurulmasının ABD, Rusya ve İsrail’in istediğini belirten Oğan, “İslam dünyası ile Türkiye arasına İsrail devletini mayınlı arazi gibi koydular. Türk dünyası ile Ermenistan’ı koydular. Arada yine de boşluk kaldı. Ermenistan’dan İsrail’e kadar bölgede kurulacak Kürt devletinin Türkiye’ye ne hayrı olur. Türkiye’nin önüne Ermenistan, Kürdistan İsrail seddi çekiliyor” tespitinde bulundu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...