Mehmet Akif’in Vefatının 76. Yılı

Vefatının 76. yıldönümünde anılan Mehmet Akif’in Ankara’da üç yıl boyunca kaldığı ve bugün müze haline getirilen evini yılda 500 bin kişi ziyaret ediyor

İstiklal Marşı şairi ve Safahat’ın müellifi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 76. yıldönümünde Ankara’da üç yıl boyunca kaldığı evinin önünde anıldı. Türkiye Yazarlar Birliği, (TYB) Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Evrensel Hafızlar Derneği’nin (EHAD) düzenlediği törende konuşan TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Akif’in evinin üniversite yönetimi tarafından yıllarca kaderine terk edildiğini ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı onarımın ardından ziyarete açıldığını söyledi. Doğan, evi yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiğini de vurguladı.

“YAŞATMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Artık Mehmet Akif Evi Müzesi’nin her gün açık olduğunu, hem Ankara’dan hem de Ankara dışından yüzlerce ziyaretçinin buraya akın ettiğini belirten Doğan, “Böyle büyük değerleri yaşatmak boynumuzun borcu. Allah bize böyle bir vazife nasip etti. 34 yıl önce Mehmet Akif’i burada İstiklal Marşı’nın yazıldığı binada anmaya başladık” dedi.

GÖNÜLLÜ SÜRGÜN

Mehmet Akif’in “gönüllü sürgün” olarak adlandırdığı Mısır’dan hastalanarak dönmesi ve ardından vefat ettiği günlere de değinen Doğan, “Çıplak bir at arabasıyla gelen tabutunu üniversite gençleri tanıdı ve Akif’e layık milli bir cenaze merasimi yaptı. Halbuki Ankara merkezinden üniversiteye gönderilen talimatta törenlere katılmayın denilmişti. Törenlere katılmak yasaktı. Ama emir demiri kesmedi. Gençlik ve halkımız Mehmet Akif’e sahip çıktı” diye konuştu.

“REHBERLİK ETTİ”
Mehmet Doğan sözlerine şöyle devam etti? “O tarihten itibaren Akif yeniden hayat buldu, önümüzde yürüdü, bize rehberlik etti. Bizler, bu memlekette konuşmanın zor olduğu zamanlarda Mehmet Akif diliyle konuşmayı seçtik. Onun şiirleriyle dirilmeyi seçtik. Hala bugün yine gerektiğinde onun şiirlerini okuyarak sözümüzü kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. Mehmet Akif, vefatından sonra belki de sağlığında olduğundan daha fazla hizmet etti ve etmeye devam ediyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...