KAYIP PİRAMİTLERİ ARAYAN TEŞKİLAT !

Uydu görüntülerini analiz ederek araştırmalar yapan arkeolog Angela Micol, Google Earthprogramında yer alan fotoğraflarda ‘kayıppiramitler’ keşfettiğini öne sürdü.

Micol, GoogleEearthAnomalies.com sitesinde yaptığı açıklamada, “Mısır’ın kuzeyinde, çok ilginç görünüme sahip tümsek grupları bulunduğunu” belirtti. Micol, piramit olabileceğini belirttiği yapılar arasında yaklaşık 145 km mesafe bulunduğuna dikkat çekti. Ntvmsnbc’nin haberine göre Google Earth üzerinde tespit edilen “tümseklerden” bir kısmı, Nil Nehri’nin yakınındaki Abu Sidhum kentinden 20 km mesafede bulunuyor. Bölgede, dört tümsek ve üçgen şeklinde bir plato göze çarpıyor. Tümseklerden büyük olan ikisi, yaklaşık 75 metre genişliğindeyken, küçük olan tümseklerin 30 metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor.

“EROZYONA UĞRADILAR”
Micol, yaptığı açıklamada, “Görüntüler yakından incelendiğinde, tümseklerin çok düz bir tavana sahip olduğu ve zamanla erozyona uğradığı izlenimi veren simetrik üçgen bir şekle sahip olduğu görülüyor” dedi.

Micol, bir diğer kayıp piramidin, Abu Sidhum’un 145 km kuzeyinde, Fayoum vahası yakınlarında olduğunu belirtti. Bölgede, yaklaşık 45 metre genişliğinde, dört kenarlı, ‘tepesi kesilmiş’ bir tümsek yer alıyor. Micol, bu piramit hakkında, “Tepeden bakıldığında bu yapının doğal bir tümseğe kıyasla kare şeklinde bir merkeze sahip olduğu görülüyor” dedi.

Antik kent Dimai’nin sadece 5 km güneydoğusunda kalan bölgede, ilk tanıma uyan üç küçükpiramit benzeri tümsek daha yer alıyor. Micol, bu yapıların, “Giza Platosu’ndaki piramitlerin köşegen dizilimine benzeyen bir konumda yer aldıklarını” ifade etti. Micol ayrıca, “tümseklerin sahip olduğu rengin, Dimai kentinin duvarlarındaki materyale benzerlik gösterdiğini, çamur tuğla ve taştan yapılmış piramitler olabileceğini” söyledi.

EROL DERMAN’IN İLGİLİ YAZISI :

Oktan Keleş’in ASA Kitabında piramitlerin ilk yapılış amacı anlatılmaktadır. (Sh. 129-166)

Aranan hangi piramit ve niçin arıyorlar?

Önce habere bakalım:

Uzaydan bakıp 17 piramit buldular!

Mısır’ın yeni uydu görüntüleri sayesinde 17 kayıp piramidin yeri tespit edildi. Yeraltına ait kızılötesi görüntüleri, aynı zamanda bini aşkın mezar ve 3 bin tarihi yerleşimi de ortaya çıkardı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, araştırmacılar, 700 kilometre uzaklıkta, dünyanın yörüngesinde dönen uydulardan aldıkları görüntüleri analiz etti. Yapılan ilk kazılar, aralarında iki piramidin de olduğu görüntüleri doğruluyor.

Amerika’nın Alabama eyaletinde, NATO’nun desteklediği bir laboratuvardan, bir yılı aşkın süredir uzay arkeolojisi çalışmalarını yürüten Sarah Parcak da bu kadar önemli sonuçlar elde etmelerine şaşırdığını söylüyor ve “Bir piramidin kazısına katılmak her arkeoloğun hayalidir” diyor.

KEŞİF UZAYDAN

Bu araştırma için uydulara dünya yüzeyindeki milimetrelik cisimleri tespit edebilecek kadar güçlü kameralar takıldı. Yerin altındaki cisimlerin tespit edilebilmesi için de kızılötesi ışınlar kullanıldı.

Eski Mısırlılar evlerini ve binaları çamur tuğlalarla inşa ediyordu. Bu tuğlalar, etraflarındaki topraktan çok daha yoğun olduğu için, ev, tapınak ve mezarların şekilleri görülebiliyor.

YETKİLİLER ÖNCE İLGİLENMEDİ

Doktor Parcak, “Bu araştırma eski yerleşimlerin boyutlarını ne kadar hafife alabildiğimizi gösteriyor” diyor. Parcak, keşfedilmeyi bekleyen başka tarihi eserler olduğuna da inanıyor: “Bunlar yalnızca yüzeye yakın olan bölgeler. Nil yatağı boyunca binlerce başka yerleşim var. Daha işin başındayız.”

Sakkara bölgesini ziyaret eden Parcak’ın bulgularıyla yetkililer önce ilgilenmedi. Ancak araştırmacının iki piramit tespit etmiş olabileceğini söylemesinden sonra yapılan test kazıları, bölgenin Mısır’ın en önemli arkeolojik yerlerinden biri olabileceğine işaret ediyor.

Parcak için ise en heyecan verici an, Tanis’teki kazıları ziyaret etmek olmuş. Uydu görüntülerine dayanarak 3 bin yıllık bir eve ulaşan ekip evin hatlarının görüntülerle neredeyse tamı tamına uyumlu olduğunu görünce teknolojinin sağlamasını da yapmış.

MISIR’IN ARKEOLOJİK HAZİNESİ DE BU YOLLA KORUNACAK

Teknolojiyle resimlerden bir mezarın yağmalandığını tespit edip Interpol’e bu mezara ait tarihi eserlerin satışı konusunda dikkatli olmaları uyarısı yapmak mümkün.

Yakın geçmişte yaşanan Mısır devriminde, yağmacıların bazı arkeolojik alanlara ulaştığı biliniyor. Mısırlı yetkililer, bu teknolojiyi ülkenin arkeolojik mirasını korumak için de kullanmayı düşünüyor.

BBC Türkçe’de yer alan haber böyle.

Peki piramitlerde neyi arıyorlar? Ve neden piramitler hep dünya gündeminde tutuluyor?

Aradıkları; Şeytan’ın Kabe’ye karşı, inşa ettiği piramitlerin içindeki evi…

Görünen o ki, bundan sonraki süreçte daha bol bol piramit haberleri ile karşılaşacağız… Ama çok şükür ki ASA Kitabı yayınlandı… Artık  bazı olayların arka planındaki gerçekleri biliyoruz.

Allah, erenlerden razı olsun, muradlarını versin, makamlarını yüceltsin inşallah…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...