KATİL MOSSAD’TAN MESAJ..

Mossad’ın eski şefi Efraim Halevy’nin “Bir İranlı olsam önümüzdeki 12 hafta korkardım” sözleri gündeme bomba gibi düştü.

İsrail’le İran arasında muhtemel bir savaş için çanlar önceki günden bu yana daha hızlı çalmaya başlamıştı. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüştükten sonra hem İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak hem de Başbakan Binyamin Netanyahu İran’ın nükleer programı konusunda diplomatik çözüme inanmadıklarını açıkça dile getirmişlerdi. Ve bunun üzerine dün de İsrail’in ünlü gizli servisi Mossad’ı 1998-2002 yıllar arasında yöneten Efraim Halevy’nin Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamalar savaşın kapıda olduğu spekülasyonlarını iyice güçlendirdi.

“İranlı olsam önümüzdeki 12 hafta korkardım” diyen Halevy bu varsayımını İsrail’in kışın savaşmayı tercih etmemesine dayandırdı. Halevy’ye göre Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kasım ayındaki seçimleri kazanma olasılığını düşük görüyor. İsrail Başbakanı, olası yeni başkan Mitt Romney’nin de işbaşına gelir gelmez bir savaşa gireceğini düşünmediğinden üç ay içinde savaş için düğmeye basmayı planlıyor.

Öte yandan Reuters, İsrail cephesinden son zamanlarda İran’a saldırı tehditleri gelse de aslında İsrail’in “dar kabinesi”nin 9 aydır İran’ı gündemine bile almadığını yazdı. Hükümetin en önemli 8 bakanının yer aldığı “dar kabine”ye yakın bir yetkili “Hatırladığım kadarıyla ekim ayından beri İran adamakıllı gündeme gelmedi. Başka ortamlarda konuşulmuş olabilir ama bana göre bunlar ciddi müzakereler değil” dedi.

Üst üste ikna ziyaretleri

İsrail’in tek taraflı bir saldırı için ısrarı bu ülkeye art arda Amerikalı üst düzey yetkililerin akınına yol açtı. Son birkaç haftada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ilusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon ve son olarak Savunma Bakanı Leon Panetta İsrail’i ikna etmeye çalıştı. Begin-Sadat Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Efraim Inbar, “Ziyaretçiler aslında bebek bakıcılarıydı. Ne yapacağı belli olmayan çocuklarının yaramazlık yapmasını önlemeye çalışıyorlardı” yorumunu yaptı.

Hürriyet

Bunlar da hoşunuza gidebilir...