İHTİYARLAR OTURDUKLARI YERDE OTURSUNLAR!

Ahmet Necdet Sezer…

Türkiye tarihinde ki en onurlu Cumhurbaşkanlarımızdan biri…

Encümen-i Daniş’e karşı çıkmış, daha sonra Cumhurbaşkanlığı koltuğunda çeşitli olaylara maruz kalmış biri…

Sezer döneminde özellikle Atatürk’ün gizlenen birçok gerçeği önemli bir dosyada toplandı. Bu dosyada Atatürk’ün bugün dahi kabul edilmeyen hangi gerçekleri yazıyordu. Encümen-i Daniş’in baskısına rağmen bu dosyayı oluşturan Sezer’e TÜRK HALKI MİNNET BORÇLUDUR!

Bu dosya yakın bir zamanda sitemizde yayınlanacak ve 1946 yılına uzanan Encümen-i Daniş’in kuruluşuna dair önemli belgeler açıklanacaktır!

Encümen-i Daniş’in geçmişi hakkında yakında sitemizde önemli bilgi ve belgeler açıklayacağız…

Şimdi Sezer’in yıllar önce Encümen-i Daniş hakkındaki haberini okuyalım:

 

Encümen-i Daniş’den emekli olduktan sonra haberdar olduğunu belirten eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderdikleri mektuba cumhurbaşkanının, “İhtiyarlar oturdukları yerde otursunlar” yanıtını verdiğini ifade etti. 

Şener Eruygur’un savcıya verdiği 7 sayfalık ifadesinde, Ergenekon soruşturması ile bir takım yönlendirmeler sonucu Türkiye’de bazı karışıklıkların çıkartılmasının planlandığı izlenimine kapıldığı ileri sürdü.

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan 6. dalga operasyonda tutuklanan ve daha sonra sağlık nedeniyle tahliye edilen Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygur’un, savcılık ifadesinde “Encümen-i Daniş” ve Kent Otel’de yapılan toplantılarla ilgili olarak açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Şener Eruygur’un ifadesinde Encümen-i Daniş’in Osmanlı zamanından beri var olduğunu ancak görevdeyken bilmediğini, oluşumdan emekli olduktan sonra haberdar olduğunu söylediği öğrenildi.

“İhtiyarlar oturdukları yerde otursunlar”

Encümen-i Daniş (Danışma Meclisi) denilen toplantıların genellikle emekli
genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları, bürokratlar, yargıçlar, milletvekilleri ve büyükelçilerden oluşan yaklaşık 25-30 kişilik grubun katılımıyla her 15 günde bir Moda Deniz Kulubü’nde yapıldığını ifade ettiği öğrenilen Şener Eruygur’un bu toplantılarda ülke meselelerinin tartışıldığını, ortak bir kanaate varılırsa devletin üst kademesindeki makamlara tavsiyelerin yer aldığı mektup gönderildiğini söylediği ifade edildi.

İşlerinin yoğunluğu nedeniyle bu toplantılara katılamadığını ancak kendi zamanında da böyle bir mektubun gönderildiğini hatırladığını ifadesinde belirttiği öğrenilen Şener Eruygur’un, daha eskiden gönderilen böyle bir mektuba o dönemdeki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in “ihtiyarlar oturdukları yerde otursunlar” diye cevap verdiğini duyduğunu da söylediği öğrenildi.

“Kent Otel toplantılarına Balbay, Ankara’daki toplantılara İlhan Selçuk katılırdı”

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile Kent Otel’de ayda bir yapılan toplantılarda karşılaştıklarını da ifadesinde belirttiği öğrenilen Şener Eruygur’un bu toplantılara birkaç kez katıldığını, toplantılara siyaset, medya, emekli askerler, valiler ve düşüncelerine değer verilen kişilerin yer aldığı 60-70 kişinin katıldığını, güncel bir konuda yapılan takdime diğer katılımcıların düşüncelerini sunduğunu, burada konuşulanların orada kaldığını basına ve başka bir kuruma bildirilmediğini söylediği öğrenildi. Zaman zaman Ankara’da yapılan yemekli toplantılara İlhan Selçuk’un da katıldığını ifadesinde söylediği öğrenilen Şener Eruygur’un bu toplantıların herkesin kendi yemek parasını ödediği toplantılar olduğunu da belirttiği öğrenildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...