Hayırdır, Herkes İstanbul’ın Altı ile İlgileniyor?

Hayırdır, bu sıralar herkes İstanbul’un altı ile ilgileniyor:

Da Vinci’den sonra Lost’un yapımcısı Ra’uf Glasgow Türkiye’ye gelince  “İstanbul’da geçen bir bilim kurgu çekeceğini ve İstanbul’un altının tünellerle dolu olduğunu” söylüyordu. Yani açıkça İstanbul’un Yeraltındaki şehri için geldiğini ifade ediyordu. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2175

Sonra Ayasofya’nın altındaki tüneller bir kez daha gündeme geldi:
Dünyanın en eski yapılarından biri olan Ayasofya’nın altındaki tünellerde 15 yıl boyunca inceleme yapan yönetmen Göksel Gülensu ve ekibinin çektiği ’Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgeselin fotoğrafları sergilendi. Beyoğlu ’ndaki bir kafede açılan sergide, Ayasofya’nın altındaki tüneller, kuyular ve dehlizlerdeki belgesel çalışmalarıyla ilgili çekilmiş 23 fotoğraf bulunuyor.

Yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilen Ayasofya ile ilgili efsanelerden yola çıktıklarını belirten yönetmen Göksel Gülensu, “Ayasofya’nın altındaki maceramızda, 488 metre tüneli ölçümledik. Görüntüledik. İki tane de odaya ulaştık. Bunlar Roma ve Bizans döneminde kullanılan mezar odaları. 2014 yılı başında belgesel sinema olarak seyirciyle buluşacak” diye konuştu.

Senarist Kutsi Akıllı Ayasofya’nın şimdiye kadar girilmemiş tünel, kuyu ve dehlizlerine girdiklerini belirtti: “Teknik açıdan çok zorlandık. Hiç bilinmeyen yerlere dalıyorsunuz. Neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Yılda üstünde 4-5 milyon insanın gezdiği ve altı hiç kimse tarafından bilinmeyen bir mekândan bahsediyoruz. Ayasofya’nın üst tarafıyla ilgili efsaneler kadar altı hakkında da efsaneler var. Kınalı Ada’ya kadar uzanan tüneller, İstanbul’un altını dolaşan tüneller, altında kalyonun gezebileceği geniş bir sarnıç olduğu, oradaki kuyulara kuşatma sırasında atılan mücevherler, kripto odası, gizli yazışmaların yapıldığı odalar… Bir zamanlar Ayasofya bugünkü Vatikan’ın olduğu konumdaydı. Bütün gizli yazışmalar oradan yapılırdı. Bir sürü efsanenin gerçek olup olmadığını bulduk. Bunun yanında cevaplanması gereken sorular da bulduk. En önemlisi Ayasofya’nın altında herhangi birinin gömülü olup almadığı konusunda herhangi bir bilgi yoktu. Biz orada mezarlar bulduk.” ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgesel mayıs ayında belgesel olarak yurtdışında gösterime girecek.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1123688&CategoryID=77

Sonra da Taksim’in altındaki tuneller gündeme geldi:

İstanbul’da Taksim Yayalaştırma Projesi kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan taş duvar ve tarihi kemerin içini HABERTÜRK görüntüledi

 Taksim’i yayalaştırma çalışmaları sırasında, tarihi kemerlerin ortaya çıkmasıyla gözler bir kez daha Taksim’e çevrildi. Kemerlerin bulunmasının ardından, 2 numaralı Koruma Kurulu kararıyla arkeolojik kazı yapıldı ve yapı tamamıyla ortaya çıkarıldı. Habertürk, kazı alanında ortaya çıkarılan tünellerin içlerini görüntüledi. Fotoğraflarda, tarihi kemerlerin altındaki tüneller görülüyor. Kazı yapılan Cumhuriyet Caddesi’nin altında çok sayıda tünel bulunuyor. Bu tünellerin nereye gittiği bilinmiyor, sonu gözükmüyor.

KEMİKLER ÇIKTI

Tünellerin çevresinde çok sayıda kemik de bulundu. Bölgenin bir dönem mezarlık olarak kullanıldığı da biliniyor. Arkeoloji Müzesi’nden arkeologların eşlik ettiği çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan tarihi kemer ile ilgili karar, önümüzdeki günlerde verilecek.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/824988-taksimin-altinda-gizemli-tuneller

 

Hayırdır bu sıralar peşpeşe İstanbul’un altından haberler veriliyor?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...