EROL ELMAS YAZDI: Sembol Savaşları

The Walking Dead’cılar Mesaj Gönderdi!

Oktan Keleş, semboller üzerinden savaşı konu eden bir yazı kaleme almıştı.

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=480

Oktan Keleş, sembollerin filmlerde nasıl kullanıldığının ipuçlarını vermişti bizlere. “Derûnî Devlet-Kutsal Halı” Kitabında da buna benzer pek çok örnek veriliyordu. ÖrneğinZülkarneyn (as)’ın boynuzlu  olarak tasvir edilmesi, çift boynuzlu olarak adlandırılmasına karşı, Şeytan’ında tasvir olarak boynuzlu çizilerek, dezenformasyonyapıldığını biliniyordu. Filmlerde de Şeytan boynuzlu olarak gösterilmektedir.

Aşağıdaki resimde “Yüzüklerin Efendisi” filminde Gandlaf ve Şeytan karşı karşıya olarak gösterilmektedir. Dikkat edilirse, burada da Şeytan boynuzlu olarak  tasvir edilmiştir.

Yine Oktan Keleş SIRDAŞ yazı dizisinde “Türk Devlet Geleneğindeki Sembol: İç İçe Geçmiş Üç Ay Yıldız (Hilâl)” başlıklı yazısında  iç içe geçmiş üç hilal ile ilgili bilgiler veriyordu.http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=22

O yazıda: “Gazi Paşa önderliğinde T.C Devleti Meclisi’ni kurmuş, Cumhuriyet’in ilanı vukuu bulmuş, ilk Meclis toplanmış, bir sene boyunca Meclis’in tüm faaliyetleri zapta geçirilmiş ve arşivi yapılmıştır.

1923- 24  yıllarındaki  Meclis’in bütün zabıtları bir  kitapta toplanmıştır. TEŞKİLAT gururla bu KİTAP’A sembolünü basmıştır.” diyerek ilk Meclis’in kayıtlarının toplandığı kitabı örnek olarak göstermiş ve üzerine basılan iç içe geçmiş üç hilale dikkat  çekmişti.

Odin ve Boynuz

Oktan Keleş Deruni devlet kitabında: “Vikinglerin Tanrı zannettikleri ODİN tasviri. O tasviri incelerseniz, göreceksiniz ki, heybetli biradam, başında çift kanatlı bir başlık, elinde mızrak, belinde kılıç, yanında iki tane kurt var. Zülkarneyn (as)’i düşünün, Kuran-ı Kerim’de güçlü bir komutan, dünyayı fetheden ve dünyanın her bölgesine giden, bazı kavimlerce yenilmez kabul edilen bir bilge, o kavimlerin cehaletiyle Tanrı kabul edilir. Odin de Allah’ın bir kuludur. Fin ve Norveç kültürlerinde Tanrı zannedilen Odin, Oğuz Kağan’dan başkası değildir. Tıpkı Türk mitolojisinin kahramanlarından Bügü Tekin gibi. Bügü Tekinde aynı Odin gibi, yanındaiki karga, iki kurt, sağ ve sol omzunda istihbaratçı kargalarla tasvir edilir.” demektedir. Dikkat edilirse Odin tasvirleri hep boynuzlu ve yanında kurt olarak tasvir edilir. Kurt bilindiği gibi Türklerin semnolü olarak bilinmektedir.

Odin’in sembolü ilginçtir; boynuzdan yapılmış, iç içe geçmiş üç hilaldir. Tıpkı Zülkarney’nin çift boynuz anlamına gelmesi gibi. Odin’in başında da hep çift boyunuz vardır.

http://symboldictionary.net/?p=714

Oktan Keleş, “Zülkarneyn’in BİLGE KAĞAN olduğunu söylemişti,” demiştik. Enterasandır:

Godfrey Higgins “Odin kelimesinin etimolojisi onun Woden, Wotan, Woutan ve Odinn kelimelerinden gelebileceğini göstermektedir. Bu kelimeler “ağaç” veya “rüzgar” anlamlarında kullanılmıştır.” Diyor ve şu çarpıcı bilgiyi veriyor:

“Suriye dilinde Odin, Adonis’tir. Fakat Suriye ve Puşto dillerinde (aynı şekilde Tamul dilinde) O sesi bir artikeldi. Bu durumda Odin, Dn, Dun veya Don olacaktır. Bu sefer de Don kelimesinin bilgelik veya bilgi anlamına geldiğini görüyoruz.” Diyor. Yani Odin kelimesininBİLGE anlamında olduğunu vurguluyor.

Buradaki Dun, Don  kelimeleri de ilginç. Mesela Bu kelime’nin  DANimarka ile bağlantısı var mı? Veya İngilizler üst düzey profesörlere DAN derler, en bilgili kişi manasında vs…

16 Yıldız Sitesi’nin de amblemi olan bu iç içe geçmiş hilal nasıl dezenformasyona uğratılmak mı isteniyordu?

İç içe geçmiş üç hilal ile ilgili dezenformasyonlarda var. Tıbbi atıkların ambleminde bu kullanılır. Bu “yaklaşmayın” anlamındadır.

Bizim için önemli olan bu sembolün anlamını Deruni Devlet kitabından öğrenmiştik.

Oktan Keleş İstanbul’un altındaki şehirle ilgili bilgileri anlatırken, orada bulunan bir yapıdan söz etmişti.

“Kubbelerin kemerinde ve bu mekânın giriş kapısının üzerinde iç içe geçmiş üç hilal ve yıldız kabartması vardı. İlk TBMM’in Osmanlıca tutanaklarının ilk sayfalarında da bu amblemi görmüştüm. Bu amblemin, Türk’ün devlet yapısının sırrını taşıdığını öğrenmiştim.”

Şimdi gelelim iç içe geçmiş bu üç hilal ile ilgili güncel gelişmelere:

Bildiğiniz gibi  “The Walking Dead” adlı dizi hakkında birkaç yorum yazmıştık. Zombileri konu edinen bu dizinin arka planı ile ilgili  bilgileri paylaşmıştık. Zombiler meselesi Oktan Keleş’in son kitanında Dabbet’ül Arz ile ilgili olarak ele alınmıştı. İnsanlık için oldukça tehlikeli projelerin ayak seslerini o kitaptan öğrenmiştik. Zombiler de bunlardan biriydi. Bu dizi, insanları zombi fikrine alıştırıyordu. Sıradan bir dizi değil, bir plan doğrultusunda çalışıyordu. Belli bir amacı vardı. Bir eğlence dizisi olarak görülmemeli.

Burada bir kısa not yazmam gerekir: Oktan Keleş, bu tip projelerle ilgili olarak zaman uyarılarda bulunuyor.

The Walking Dead dizi yapımcılarının Oktan Keleş’in çalışmalarından rahatsız oldukları çok açık. Hatta şunu söyleyebilirim: Oktan Keleş’in çalışmaları, Türkiye’den çok, yurt dışından daha çok takip ediliyor. Bu konuda zamanı gelince inşallah bir şeyler yazarız.

The Walking Dead dizsinin son bölümünde bir sahne var: Aşağıda resmini görüyorsunuz: 16 Yıldız’ın amblemini olduğu gibi almışlar.

Mesaj alınmıştır….

 

Erol Elmas

onaltıyıldız // fbkg

Bunlar da hoşunuza gidebilir...