EROL ELMAS YAZDI: BARIŞ MANÇO VE 2023

Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923’te kuruldu. Peki neden 1923? Kurtuluş Savaşı kronolojisine baktığımızda; Kurtuluş Savaşı’nın –genel kabule göre- 11 Ekim 1922 Mudanya Antlaşması ile sona erdiğini görüyoruz. O halde yeni Türk Devleti’nin kuruluş tarihi neden ‘1923’ sorusunu bir kere daha soralım?  Cumhuriyet’in ilanından  yaklaşık  100 yıl evvel yaşamış olan Müştak Baba’nın, yeni Devletin Başkenti’nin Ankara olacağına olan işareti ve yine işaret ettiği 1923 tarihi ne manaya geliyor?

 

2023 yılında Cumhuriyetimizin ilanın 100. yılını kutlayacağız. Bu 2023 tarihi de acaba işaret edilmiş bir tarih midir? Bizim için özel anlamlar içermekte midir? Oktan  Keleş’in yazmış olduğu ‘Beyaz  Piramitlerde Saklanan Gerçekler, Türk Tarihine Ait Yeni Sırlar-2’ (http://www.netpano.com/makale/?makale=1307 ) makalesinde geçen 2023 tarihi bize neyi ifade etmektedir?

 

Bu kısa giriş ve sorulardan sonra gelelim Barış Manço’nun 1975 yılında çıkardığı LP’nde yer alan 2023 ( Kayaların Oğlu) parçasına. Bilindiği gibi 2023 parçası enstrümantal  bir parça olup, Barış Manço burada sadece şiir okumaktadır. Şiire baktığımızda özellikle son mısralar bizim için oldukça dikkat çekicidir:

 

2023`ün ılık bir ekim sabahında / Bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım / Ve sanki yüz yıllık ulu bir çınar gibi / Kök salmaya başladım o sabah /Ve ilk kez sağımda solumda asırlardır / Durmakta olan diğer çınarları fark ettim /Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi /Ve asırlık çınarlar beni de aralarına aldılar /Ve 2023`ün ılık bir ekim sabahında /Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu /Beraberce seyre koyulduk….

 

Şimdi, bu şiir Cumhuriyetin 100. yılına göndermeler yapmaktadır. İlk akla gelen düşünce bu. Peki bunun dışında ‘başka’ anlamlar da içermekte midir? Şiirdeki mısralara baktığımızda: Yeniden uyanan kim? Bunu yorumladığımızda, uyananın ‘Türk Milleti’ olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Asırlardır durmakta olan çınarlar kim? Bunu yorumladığımızda ise, neden bu çınarlar Türk Cumhuriyetleri ve diğer İslam Devletleri olmasınlar? Yorumlarımızı bu şekilde devam ettirebiliriz….

 

Şimdi burada uyananların Kehf Suresi’ndeki Ashab-Kehf ile acaba bir bağlantısı var mı? Ashab-ı Kehf, ‘mağara arkadaşları’ anlamına gelmektedir. ‘Kayaların Oğlu’ ya da Çin’deki Piramitler mağara olarak algılanabilir mi? Bunlar sadece ‘şahsi’ düşüncelerim.Bu böyledir diye bir iddiamız yoktur.Bir nevi  beyin jimnastiği yapıyorum. (Bildiğim başka bilgilerde var ancak bazı şeylerin olgunlaşmasını beklemek gerek…)

 

Şimdi burada kritik bir soru daha soralım: Bu parça, bir güfte-beste ilişkisi taşımadığına göre, sadece şiir olarak okunduğuna göre, bu şiiri Barış Manço yazdı mı, yoksa Barış Manço’ya bu şiir yazdırıldı mı?Acaba Barış Manço’ya 2023 ile ilgili bir bilgi aktarılmış olabilir mi? Bu soruların cevabını Barış Manço  yaşasaydı ona sorardık. Ancak  vefat ettiği için  ona sorma imkanımız yok.

 

Oktan Keleş’in yukarıdaki yazısında bahsettiği, Çin’deki piramitler içersinde bulunan Türklere ait deliller ve o bölgede Türklerle ilgili dillendirilen  bilgiler ile bu şiiri birleştirdiğimizde;  anlatıla gelen efsane sanki bize birtakım ip uçları veriyor gibi. Çinli’nin dedeleri, taşlarda yazılan bir efsaneden söz ederlermiş. O efsanede;

 

  “Türklerin, Güneşin batmasına yakın bir zamanda, orduları ile buralara (Çin Bölgesine) tekrar geleceklerini, Türklerin Doğu’ya, Asya’ya ve Dünya’ya hakim olacakları” anlatırlarmış… “Mezar odasındaki kayanın üzerindeki yazılardan bir bölümünün, 2023 yılına işaret ettiği” söylenmektedir.

 

Acaba 2023 yılında  Türkler tekrar Cihanın hakimi mi olacaklar?

 

Bu yazı bazı sorular sormak için hazırlanmıştır. Bu soruları  da yukarıda sordum. Şunu tekrar etmekte fayda var: Bu yazı bir tefekkür yazısı olarak algılanmalı. Kesin hükümler içermemektedir.

 

Son bir soru ile bu bahse nokta koyalım:

 

Barış Manço son günlerde ‘neden’ tekrar gündeme geldi?

 

 Şiirin tam metni aşağıdadır:

 

KAYALARIN OĞLU

 

 1923`ün ılık bir ekim sabahında

 

Kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum

 

Toprak anayla kaya babanın oğluyum ben

 

Toprak anam sevgi dolu, bereket dolu

 

Toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu

 

Toprak anam toprak anam Anadolu

 

Babamsa sağı solu belli olmaz

 

Bir gürledi mi yer yerinden oynar

 

Göğsünde çatırdamalar olurmuş

 

Onun için derdi, onun için sayısız irili ufaklı

 

Kaya parçaları vardır bu topraklarda

 

Ve sen benim oğlum

 

Ve sen kayaların oğlu

 

Bu taşı toprağı bir arada tutacaksın

 

Kolay değil kayaların oğlu olmak

 

Kuzeyden esen rüzgara

 

Güneyden gelen kavurucu sıcağa

 

Karşı koruyacaksın onları

 

Kolay değil, kolay değil

 

Kayaların oğlu olmak

 

2023`ün ılık bir ekim sabahında

 

Bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım

 

Ve sanki yüz yıllık ulu bir çınar gibi

 

Kök salmaya başladım o sabah

 

Ve ilk kez sağımda solumda asırlardır

 

Durmakta olan diğer çınarları fark ettim

 

Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi

 

Ve asırlık çınarlar beni de aralarına aldılar

 

Ve 2023`ün ılık bir ekim sabahında

 

Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu

 

Beraberce seyre koyulduk…

 

 

Erol Elmas

ONALTIYILDIZ // FBKG

Bunlar da hoşunuza gidebilir...