DOKUZLAR SAHNEDE…

Oktan Keleş’in Singularity Makalesi İçin:  http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=33

İlgili Haber:

 

Beyni sanal ortama taşıyan ve 30 yıl sonra insanı bir holograma dönüştürecek bir proje için kollar sıvandı. İnsanların önce robot olacağı projede zihin kodlanarak ölümsüzlüğe ulaşılacak. Projeye en büyük desteği Budist lider Dalai Lama veriyor.

 

 


 Rus girişimci Dmitry Itskov, bir araya getirdiği bilim adamlarıyla ölümü yenmek için çalışmalara başladı. Itskov’un bilim ekibiyle geliştirdiği projenin ismi Avatar 2045. 2015’te başlayan proje 2045 yılında nihai evresine ulaşacak. Projenin ilk 5 yıllık evresinde insan vücuduna benzeyen bir robot geliştirilecek. Avatar adı verilen robot, 2020-2025 arasında insan beynine ev sahipliği yapacak.

 

 


Projenin üçüncü evresinde insan davranışları ve kişilik özellikleri yapay olarak geliştirilen beyne kaydedilecek. 2040 ile 2045 yılları arasında ise bilim adamları bu robotları kullanmayı bırakarak insanların bir hologramda sonsuza kadar yaşamasını sağlayacak. Geçen aylarda biyolog, fizikçi ve sosyologları bir araya getiren Itskov, “İnsan bilincinin korunmasıyla birlikte ölümsüzlüğe ulaşacağız. Avatar, toplumun bir parçası olacak” açıklamasını yaptı. Budist lider Dalai Lama da projeyi desteklediğini açıkladı. Hologram sayesinde insanlar duvarlardan geçebilecek.

Vatan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...