Çin’den Doğu Türkistan’a Dini Baskı

Ramazan öncesi Çin yönetimi, Okul Müdürleri, öğretmen, memur ve aile reislerine “Ramazan’da İstikrarın Korunması ve Güvenlik Taahhütnamesi” adlı bir belge imzalattı. Buna göre; Komünist Parti üyeleri, devlet memurları, öğrenci ve gençlerin dini eğitim almaları, oruç tutmaları, dini etkinliklere katılmaları, camilere gitmeleri ve namaz kılmaları yasaklandı. Taahhütnamede ayrıca bu kişilerin diğer dinleri terk ederek Ateist olmalarının zorunlu olduğu hükmü bulunuyor.

Hür Asya Radyosuna açıklamalarda bulunan Hotan şehrinden bir Müslüman Uygur, Yönetimin ramazan ayında dini hassasiyetleri nedeniyle lokantalarını kapatan esnafları tehdit ettiğini, lokantalarını ramazan ayında açmadıkları takdirde bir yıl süre ile ticari izinlerinin iptal edileceğini bildirdiğini aktardı.

İşgal yönetiminin sivil güvenlik memurları evlere gelerek, Kadir gecesinde toplu ibadetlerin ve dini kimliği yansıtan giysiler giymenin yasaklandığı yönünde uyarılar yapıyor.

Çin işgal yönetiminin Ramazan dolayısıyla aldığı bu yeni yasaklamalar, Müslüman Uygurların yoğun tepkisine neden oluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...