Cern Şeytan Parçacığını Açıklayacakmış !

EVRENİN oluşumunu, açıklamak için İsviçre-Fransa sınırındaki CERN‘in (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) Genel Direktörü Rolf Heuer, yaptıkları deneylerde buldukları atomaltı parçacağının, iddia edildiği gibi “Tanrı parçacığı” adıyla da bilinen Higgs Bozonu olup olmadığının, 5 ay içinde dünyaya açıklanacağını söyledi. Heuer “Bu yılın ortalarına doğru bu parçacığın Higgs Bozonu olup olmadığını anlayacağız. Bulduğumuz atom parçacığın, evrenin başlangıcını anlamamıza yardımcı olacak Higgs Bozonu olma ihtimali çok yüksek. Ama bunu tanımlamak kolay değil. Higgs Bozonu’nu kar fırtınasındaki farklı bir kartanesi olarak düşünün. Higgs Bozonu’nu bu kar fırtınası içinde bulup tanımlamak zorundasınız” dedi.

NOBEL’İ BELİRLEYECEK AÇIKLAMA

Heuer, elde edilecek veriler ışığında yapılacak açıklanmasının zamanlama açısından, Higgs Bozonu teorisini ortaya atan İskoç bilim adamı Peter Higgs’in Nobel Ödülü almasına yardımcı olabileceğini de söyledi. CERN Genel Direktörü Heuer, Davos’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Parçacık fiziği bilimindeki standart model evrenin 5’te 1’ini açıklıyor. Birçoğu bunu bir Big Bang teorisiyle açıklıyor. Protonnötron, elektronlar gibi atom altı parçacıkların nasıl oluştuğunu anlamak için Peter Higgs ve diğerleri 160’da bir teori geliştirdiler. Bu teoriye göre bir enerji alanı oluşuyor, neticede de bahsettiği atom parçacıkları Higgs bozonuyla etkileşime geçiyor” dedi.

CERN’de yapılan LHC deneni 5 yıldır devam ediyor. LHC (Büyük Hadron Çarpıştırcısı) Deneyi’nin üye ülkelere şu ana kadar ki maliyeti 10 milyar Doları geçmiş durumda.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...