Barzani Kürt Devleti’nin lideri olmak istiyor

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Habertürk Televizyonu’nda Zafer Arapkirli’nin gündeme dair sorularını yanıtladı.

PKK’nın artan eylemlerini değerlendiren Altaylı, sorunu bir iç güvenlik meselesinden çok Türkiye’nin dış ilişkilerde yaşadığı başarısızlığa bağladı. Türkiye’nin çevresindeki neredeyse bütün komşularıyla hızlı bir şekilde sorunlu konuma geldiğinin altını çizen Altaylı, “Terörün parametreleri değişti. Türkiye, İsrail’le ve Suriye ile çok ciddi sorun yaşamaya başladı. Irak’la da sorun yaşanıyor. İran’la tarihimizin en kötü dönemini yaşıyoruz. PKK bugün yeniden hem Suriye hem de bilmediğimiz bazı müttefiklerimiz tarafından desteklenmeye başladı” dedi.

“BARZANİ BÜYÜK KÜRT DEVLETİNİN LİDERİ OLMAK İSTİYOR”
Barzani kendi çıkarları gereği Türkiye ile iyi geçinmek zorunda ama Barzani çok açık bir şekilde büyük Kürt devletinin lideri olmak istiyor. Selahaddin’deki ofisinin camından dışarıya bakarak bana söyledi: “Bu ovanın altı petrol zengini. Bu Kürt halkının zenginliği. Bunu ABD isterse, Kürt devleti kurulduğunda Kürt halkı kullanacak” dedi.

Barzani’nin Türkiye’nin yanında yer alarak PKK ile savaşmasını, Türkiye’nin ihtiyaçları için çalışmasını beklemek saflık olur.Türkiye bir şekilde komşularıyla ilişkilerini idare etme yeteneğini kaybetti. PKK’nın bugün geldiği nokta Türkiye’nin dışilişkilerdeki başarısızlığıdır. Bunun içgüvenlikle alakası kalmadı.

“HARİTA DEĞİŞİKLİĞİ TEZGAHLANIYOR”
PKK uzun yıllardır bazı ülkelerin istihbarat birimleri tarafından kullanıldı. Özellikle Suriye istihbaratı PKK içinde aktif. PKK bugün yeniden hem Suriye hem de bilmediğimiz bazı müttefiklerimiz tarafından desteklenmeye başladı.

Harita değişikliği tezgahlanmaya başladı. Bu değişiklikte Türkiye’den pay alma düşünceleri olabilir. Olmasa da Türkiye’yi rahatsız edecek değişiklikler peydahlanıyor.

“PKK’NIN GELDİĞİ NOKTA TÜRKİYE’NİN DIŞ İLİŞKİLERDEKİ BAŞARISIZLIĞIDIR”
Türkiye müttefikleriyle ilişkilerini çok hızlı bir şekilde yıprattı. Bakın İran’la Türkiye ilişkisi tarihinin en kötü döneminde. Burada ABD fonksiyonunu untmamak lazım. ABD, Türkiye’yi tehdit etti açıkca İranla ilişkileri konusunda. Bunun üzerine hükümette İran’la ilişkilerini kötüye götürdü.

ŞİMDİ NEREDE ABD İSTİHBARATI
Yaşar Büyükanıt, “Kandili BBG evine çevirdik” demişti. Nerede şimdi bu ABD istihbaratı? ABD, Afganistan’da ne kadar başarılı oldu? Kendisi de topralanıp gitmek zorunda kaldı Irak’tan; Afganistan’da batağın içinde. ABD’ye ne kadar güvenebiliriz? İsrail nerede duruyor? Bana sorarsanız ortadaki bu sorun Türkiye’nin dışilişkiler başarısızlığıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...