Atatürk’ün evladı Ülkü’nün ardından

Atatürk’ün yetim Ülkü’yü evlat edinmesinin ayrı bir anlamı var. Çocuğu olmayan Atatürk, çocuk sevgisini onda bulmuştu.

Ülkü’Nün manevi babasına “Atatürkçüğüm” diye seslenmesi hâlâ kulaklarımdadır… Ben de bir bakıma Atatürk’ün “manevi evladı” sayılırım. Ülkü benden 8 yaş küçüktü. Ama Ata’mın huzurunda beraber bulunduk. Eşim Güzide, Ülkü’nün yaşıtı ve arkadaşı idi. Atatürk, Florya’daki deniz köşkünde onların denize girmesine nezaret eder, sudan çıkınca kurular ve dondurma ikram edermiş.
Naaşı
İstanbul’a
getirildi
Sakarya’nın Akyazı ilçesinde geçirdiği trafik kazasında yitirdiğimiz Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin (79) naaşı, Akyazı Devlet Hastanesi’nden alınarak defin işlemleri için İstanbul’a getirildi.

“Atatürkçüğüm” diyen sesi
hâlâ kulaklarımda çınlıyor
“Ülkü benden 8 yaş küçüktü. Ama Ata’mın huzurunda beraber bulunduk. Tanrı, Ülkü’yü de aramızdan aldı, bir bakıma Atatürkçüğüne kavuşturdu”


Altemur Kılıç yazdı
Atatürk’ten, eserinden, devrimlerinden ögeler, manevi parçalar şu sıra bilinçli olarak kopartılırken, trafik canavarı ondan manevi bir parçayı kopardı. Sevgili Ülkü, Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında trafik kazasında yaşamını yitirdi. Eşi Emin Öke Adatepe ise bacağından yaralı…

***

Tanrı Ülkü’yü de aramızdan aldı, bir bakıma “Atatürkçüğüne” kavuşturdu. Ülkümün manevi babasına  “Atatürkçüğüm” diye seslenmesi hâlâ kulaklarımdadır…
Ben de bir bakıma Atatürk’ün “manevi evladı” sayılırım. Ülkü benden 8 yaş küçüktü. Ama Ata’mın huzurunda beraber bulunduk.
Eşim Güzide, Ülkü’nün yaşıtı ve arkadaşı idi. Ben eşimi tanımazken, Atatürk, Florya’daki deniz köşkünde onların denize girmesine nezaret eder, sudan çıkınca kurular ve dondurma ikram edermiş.
“Küçük Ülkü”yle geçen yıl Alanya’da beraber olduk, eski hatıraları tazeledik. Şunu söyleyeyim; Ülkü Ata’mın manevi kızı olma ayrıcalığını özenle taşıdı ve konuşmalarıyla Atatürkçülüğe hizmet etti, ediyordu…

***

Böyle bir elim olaydan ve acıdan kişisel pay çıkartmak caiz değildir. Ama gene de Ülkü’mün arkadaşı olduğum ve birlikte Ata’nın huzurunda oynamış çocuklar olduğumuz için kazadan sonra bize başsağlığı mesajları geliyor.
Fakat daha da önemlisi; anlaşılan halkımız, şu sıra Atatürk’ün eseri hırpalanır ve parçalanırken, Ata’sını unutmamış olması. Küçük Ülkü’de gösterilen muhabbet ve acısının paylaşılması, halkımızın Atatürk’ü her şeye rağmen unutmadıklarını gösteriyor.
Atatürk’ün yetim Ülkü’yü evlat edinmesinin ayrı bir anlamı var. Çocuğu olmayan Atatürk, çocuk sevgisini onda bulmuştu. Bundan da öte Ülkü, Ata’nın çocuklara verdiği önemin sembolü oldu. Ata’nın kara tahtada Ülkü’ye ders vermesi yıllar boyu okul ders kitaplarında yer aldı ve kapak oldu.

***

Cenazesine katılmayı candan arzu ederdim ama maalesef bu son vazifeyi yapabilecek durumda değilim. Dualarımız onunla. Allah rahmet eylesin ve eşi Öke’ye de acil şifalar versin.
Bu yazıyı yazarken cenazesinin cumartesi günü Teşvikiye camisinden kalkacağı, törenin ise bugün yapılacağı haberi geldi.
Gönül, Ülkü’nün Atatürk’ün yakınına Anıtkabir’in bir köşesine gömülmesini ister. Atatürk’ün de öyle isteyeceğini sanırım…

Ülkü’nün Ata’nın manevi evladı olması, Kılıç Ali’nin de Atatürk’ün yakın çevresinde bulunması Altemur Kılıç’la “Küçük Ülkü”nün arkadaşlığını pekiştirdi. İkili, geçen yıl Alanya’da yanyana geldiklerinde yılların eskitemediği dostluk objektiflere yansıyordu.

Atatürk, 26 Ağustos 1937 tarihinde Florya’da Kılıç Ali’nin evinin balkonunda Salih Bozok, Cevat Abbas Gürer, Kılıç Ali ve Ülkü ile birlikte. (Soldan sağa)


Ata, yurt gezilerinde yanından ayırmazdı
Sakarya Akyazı mevkiinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Ülkü Adatepe 27 Kasım 1932’de doğdu.
Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır. Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

Ülkü Adatepe
İstanbul’da toprağa verilecek

Akyazı ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin (79) cenazesi, Akyazı Devlet Hastanesi’nden alınarak defin işlemleri için ambulansla İstanbul’a gönderildi. Akyazı Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Adatepe’nin cenazesini ve özel eşyalarını Ülkü-Der Genel Sekreteri Murat Erdoğan teslim aldı. Cenaze, Şişli Belediyesi’ne ait ambulansla defin işlemleri için İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı morguna gönderildi. Cenaze töreninin tarihinin henüz netleştirilmediği belirtildi.

Otomobil kontrolden çıktı
Kazada bacağı kırıldığı için Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan eşi Emin Öke Adatepe,  kaza anını anlattı. Adatepe, “Ankara’dan İstanbul istikametine gelmekteyken arka koltukta Ülkü Hanım’la oturuyorduk. Birden araba zikzak çizmeye başladı!.. Ne olduğunu anlayamadık. Takla artık, bariyerleri geçmişiz! Gidiş istikametine girmişiz. Bu arada ben emekleyerek çıktım. Baktım ayağım kırılmış. Döndüm, Ülkü Hanım yoktu!.. O zaman anladım!..” diye konuştu.

Teşvikiye Camii’nden kalkacak
Adatepe, “Kendimi artık düşünemiyorum. Ülkü hep gözümün önünde. Sohbet ederek geliyorduk. Bir anda uçtu yanımdan gitti” dedi. Adatepe, tedavisinin Şişli Florance Nightingale Hastanesi’nde süreceğini bildirdi. Cenaze töreninin tarihinin de henüz belirlenmediğini anlatan Adatepe, “Cumartesi, ama galiba cenaze törenini cuma gününe alacağız. Bu, İstanbul’da belli olacak. Onun için ayrı duyuru yapacağız. Teşvikiye Camisi’nden kalkacak. Sayın Sarıgül de bu konuda bize yardımcı olmuştur, iyi dostumuzdur. Tam açıklamayı sanırım yarın (bugün) yapacağız. Amerika’daki oğlunun gelmesini bekliyoruz. Annesinin son yolculuğunda bulunmak ister” ifadelerini kullandı. Taziyeleri evinde kabul eden diğer oğlu Ahmet Doğançay da şokta olduğunu, nasıl olup da düz otoyolda güpegündüz böyle bir kazanın meydana geldiğini anlayamadığını söyledi. Doğançay, kazayla ilgili araştırma yapılmasını da istedi.


KİM NE DEDİ?

Ülkü Adatepe’nin kazaya kurban gitmesi, Türkiye’de adeta şok etkisi yaptı. Özellikle siyasiler, üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini ailesine bir mesajla iletti. İşte milleti yasa boğan kazayla ilgili olarak yapılan açıklamalar:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin vefatından derin bir üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek:
“Büyük Önder Atatürk’ün Türk Milleti’ne emaneti, Ülkü Hanımefendi’nin vefatından büyük üzüntü duydum. Büyük Önder’in hatırasını şahsında günümüze kadar taşıyan merhuma Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.”

Başbakan Erdoğan:
“Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin elim bir kaza sonucu vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Merhumeye yüce Allah’tan rahmet diliyor; ruhunun şad, mekanının cennet olmasını temenni ediyorum. Başta aile mensupları olmak üzere yakınlarına içten taziyelerimi sunuyorum.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
“Atatürk’ün manevi kızı Adatepe’nin TEM otoyolunun Akyazı mevkisinde trafik kazasında hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Adatepe’ye rahmet, ailesine ve Türk ulusuna başsağlığı dilerim.”

Kültür ve Turizm Bakanı Günay:
“Atatürk’ün yakın ilgi ve sevgisiyle büyüyen Adatepe, modernleşen Türkiye’nin de yakın tanıklarından biri olarak toplumsal hafızamızda önemli bir yere sahiptir. Kederli ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...