ATATÜRK BÜYÜK BİR EREN’Dİ !

Haberimize geçmeden önce belirtmeliyiz ki; birtakım gerçekler ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün saklı yönleri çok değerli insanlar tarafından açıkca dile getirilmeye başlandı !

Bunlardan biri Eski Kültür Bakanımız NAMIK KEMAL ZEYBEK.

Milletimizin henüz hazır olmadığı bazı gerçeklerin ara sıra da olsa dile getirilmesi ve bu gerçeklerin devlette önemli görevler üstlenmiş insanlarımız tarafından bilincinde olunması bizlere ümit veriyor !

İşte o haber: 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, ”Bizim bu coğrafyada tutunmamıza ve 6 asır dünyanın birçok ülkesine hükmetmemize sebep olan büyük Osmanlı devletinin kurucuları, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşi Veli, bu büyük evliyalardır” dedi. 
Seyit Baba Mansur Ocağı Derneği’nin Bağcılar Halk Sarayı’ndaki tanışma toplantısında konuşan Zeybek, Türk milletinin Hüseyin bin Mansur yoluyla Müslüman olduğunu söyledi.

Hüseyin bin Mansur’un 10. asrın başında yüzlerce müridiyle birlikte Türk coğrafyasını dolaşarak 100 bin çadırda yaşayan halkı Müslüman yaptığını anlatan Zeybek, ”Biz Müslümanlığa Hüseyin bin Mansur ile başladık, yani doğru yerden başladık” dedi.
Zeybek, Hoca Ahmed Yesevi’nin de Türk milletinin Müslüman olmasında ikinci büyük hizmeti yaptığını, 99 bin evliya ve alim yetiştirerek, Anadolu’da hakiki Müslümanlığı yaydığını anlattı.

Az bilinen bir gerçeği dile getirmek istediğini ifade eden Zeybek, ”Bizim bu coğrafyada tutunmamıza ve 6 asır dünyanın birçok ülkesine hükmetmemize sebep olan büyük Osmanlı devletinin kurucusu da, kurucuları da Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşi Veli, Baba Mansur, Dede Kargın ve bu büyük evliyalardır” şeklinde konuştu.

”Ama şimdi diyeceksiniz ki adı niye Osmanlı-” diyen Zeybek, şöyle devam etti:

”Ben de diyeceğim ki onun adı Odman’dır. Yani tarih söylüyor, adı Odman’dır. Ona, Ali dostu olan Osman bin Talha adındaki bir demirci ustasının kılıcı verildi. Bir rivayete göre de Türk’tür. O kılıç elden ele geldi ve Alevi ahilerden Şeyh Edebali, o kılıcı Osman Bey’e teslim etti. Dedi ki, ‘Bu, Hazreti Ali’nin elinin dokunduğu kılıçtır. O kılıcın üzerinde Kayı boyunun damgası vardır.’ Bunu birisi bana anlattı. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı aradım. Dedim ki, ‘Hocam böyle bir şey söyleniyor.’ Dedi ki, ‘Bir bakayım da söyleyeyim.’ Baktı. Dedi ki, ‘Evet kılıcın üzerinde Kayı boyu damgası vardır.’ ‘Hazreti Osman kılıcı’ diyorlar. Bütün insanlar hazrettir ama bu hazret başka bir hazret, bu hazret Osman bin Talha hazretleridir. Bunu böylece açıklığa kavuşturalım. Bunu defalarca söyledim, yine söylüyorum, bir gün herkes bu doğruya gelecek, Osmanlı devletinin kurucuları Alevilerdir. Osmanlı, bu sayede dünyaya yayılmış ve bu kudrete sahip olmuştur.”

Yunanistanlı bir araştırmacının, doktora tezinde Mustafa Kemal Atatürk’ün aslında bir MELAMİ piri olduğunu savunduğunu belirten Zeybek, ”O, vahdeti vücut anlayışında Müslümanlığın dirilmesini sağlamaya çalışmıştır. Bunun önemi nedir- Vahdeti vücuda ulaşan bir insan, kendisinin de bir yaratıcı olduğunu, yaratıcıdan bir nüve taşıdığı bilincinde olur. Bilime, araştırmaya, üretmeye yönelir, bir kenara çekilip beklemez. Bu çok önemli. Toplumumuzun sıçraması bakımından da bu önemlidir. Bir tarafta İmam Ali, bir tarafta Mustafa Kemal Atatürk’ün birlikte olmasının derin manasını da çözeceğiz. Atatürk’ün de bir evliya olduğunu bilerek ağlayacağız. Evet, açıkça söylüyorum, o da erenlerdendir, Atatürk bir erendir” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de, Türkiye’nin çok kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, Suriye meselesinin yanı sıra bu mesele yüzünden Türkiye’ye ihraç edilmek istenen bir mezhep çatışması tehlikesi olduğunu savundu.

Özgündüz, ”Ne yazık ki buna zemin hazırlamaya yönelik birtakım provokatif eylemler vardır. 2 gün önce Erzincan’da bir köyümüzde evler gezildi, bildiriler dağıtıldı. Dolayısıyla bu süreçte sizlere yine çok önemli sorumluluklar düşüyor. Sizler bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları olarak, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdiğiniz için siz bu oyuna gelmeyeceksiniz, bundan eminim” diye konuştu.
Gecede, Alevi dedeleri ile ozanlar da bağlama eşliğinde şiir okudu ve türküler söyledi.

AA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...