ABD’NİN EN GİZLİ ve EN ESKİ TEŞKİLATININ SIRRI…


830955_detayBildiğiniz gibi yıllardır ABD’nin gizli servisleri çeşitli konular ile gündeme getirildi. Ancak bu gizli servis ABD’nin en eski gizli servisi. Adı ise bilinmiyor!

Şimdi soralım bu gizli teşkilatı Lincoln o tarihlerde kimden örnek alarak kurdu? Bunun sırlarını bir sene önce az da olsa aralamıştık! Hiçbir yerde kaynak olarak geçmeyen bu teşkilatın 1865’te kurulduğunu da yazmıştık! Ancak birileri bizle bu kadar da komplo kurulmaz diyerek burun kıvırdılar! Bu teşkilatın adı da bizde mevcut. İleride yayınlanacak bu bilgiler !

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bu tip bir yapılanmayı 1918’de kurmuştur. Bu bilgiler de yakında açıklanacak !

Kim bilir önümüzde ki günlerde belki de sitemizden bu bilgileri belgeleri ile deşifre ederiz.

 İşte Abd’nin en eski gizli servisi ile ilgili belkide Türkiye medyasına yansıyan ilk haberlerden biri:

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Gizli Servisi Personel Şefi Julia Pierson‘ı kurumun başına getireceğini duyurdu. Eğer atama gerçekleşirse Gizli Servis, efsane başkan Abraham Lincoln tarafından 1865’te kurulduğu günden bu yana ilk defa bir kadın tarafından idare edilecek.

Obama yaptığı açıklamada, örnek bir kariyere sahip olduğunu vurguladığı Pierson’ın kurumu fazlasıyla idare edebilecek yeteneğe sahip olduğunu belirtti. Pierson’ın 30 yıllık Gizli Servis kariyerine dikkat çeken Obama, “Julia, Gizli Servis‘te çalışan kadın ve erkeklerin her gün ortaya koyduğu adanmışlık ruhuna devamlı ve istikrarlı bir şekilde örnek oldu.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı’nın Gizli Servis’in başındaki ismi direkt atama yetkisi olduğundan Pierson’ın görevine başlaması için Senato’nun onayı gerekmiyor.

Yaklaşık 3 bin 500 kişilik özel ajan kadrosuna sahip Amerikan Gizli Servisi’nin en önemli görevi ABD başkanını ve ailesini korumak. Gizli Servis’in bunun yanında tüm dünyadaki üst düzey Amerikalı yetkilileri, ülkeyi ziyaret eden yabancı liderleri ve Amerikan mali sistemini korumak gibi yükümlülükleri de bulunuyor.

CİHAN

Bunlar da hoşunuza gidebilir...