ABD, Rusya ve Çin HUGO PROJESİ’NDE Ortaklar!

Bir süre önce sitemiz yazarlarından Baran Aydın’ın gündeme getirdiği HUGO PROJESİ kapsamında ilginç gerçekler ortaya çıkmaya başladı.

ABD, Rusya ve Çin’in ortak bir robot projesi içinde olduğu yabancı basında yer buldu.

Hugo Projesi kapsamında ortak havuz oluşturan 3 büyük devletin katil robotlar üretmek için; kendi devletlerinden yetiştirdikleri 12 bilim adamını, İsviçre’de proje kapsamında harekete geçirdikleri belirtiliyor!

Uzun süreden bu yana Katil Robot üretiminin başladığı biliniyor. Ancak birbirine rakip bu üç devlet tarafından start verilen bu projenin neye karşı yapılandırıldığı sır gibi saklanıyor!

KATİL ROBOT ÜRETİMİ NASIL BAŞLADI?

Askeri harcamaları düşürmek ve hayatını kaybeden asker sayısını azaltmak için geliştirilen katil robotlar, yakın gelecekte silahlı kuvvetlerde hizmete girecek. ABD ve Avrupa’nın amacı, askerlerini çatışmaya sokmadan savaş kazanmak. Böylece ölen askerlerin yarattığı kamuoyu tepkisini önleyerek, Afganistan gibi uzak ülkelerde canlarının istediği gibi savaşmak istiyorlar.

 

Canlı hedeflere kendi başına karar vererek ateş açan robotların en büyük riski, askerler kadar akıllı ve vicdan sahibi olmadıkları için, masum halkı öldürme ihtimalidir. Katil robotların düşmanı canlı ele geçirme ve can kaybını azaltma gibi bir niyeti de bulunmuyor. Bu gidişle, katil robotlar devlet büyüklerine uluslararası suikast düzenlemekte kullanılabilir ve yeni bir devlet terörünün önünü açabilir.

En büyük tehlike ise masa başında oturup adam öldürmenin dayanılmaz keyfi… Amerikan askerleri, video oyunu oynar gibi ekrandan adam öldürmeye alışırsa onları kim durduracak?

 

Katil robotlar ne kadar katil?

Pazartesi günü, İnsan Hakları İzleme örgütü, “İnsanlığımızı Kaybetmek: Katil Robot Vakası” adlı bir rapor yayınladı ve yazının girişinde okuduğunuz görüşleri dile getirdi. Rapora Harvard Hukuk Fakültesi Uluslararası İnsan Hakları Kliniği de katkıda bulundu. Peki katil robotlar ne kadar tehlikeli? İşe katil robot tanımından başlayalım:

−        Askeri hedefleri insan müdahalesi olmadan kendi başına seçen ve bu hedeflere ateş açan tümüyle otonom (özerk) robotlara “katil robot” deniyor.

−        Katil robotlar 20-30 yıl içinde silahlı kuvvetlerin hizmetinde olacak.

−        Bunların devriye gezen (silah taşımayan) veya uzaktan kumandalı versiyonları şu anda hizmete girdi.

−        ABD, Afganistan gibi ülkeleri insansız hava taşıtlarıyla (UAV) bombalıyor.

−        Ayaklanmaları bastırmak için biber gazı sıkan veya sis bombası atan, sınır boylarında nöbet tutan, alarm veren modeller var.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün mesajı açık:

Katil robotları geliştirmek ve kullanmak yasaklansın. Çünkü:

−        Robotlar askeri ve sivil hedef ayrımı yapamaz

−        Hedefi canlı ele geçirmez (o kadar zeki değiller)

−        Vicdan sahibi olmadıkları için insani kararlar alamazlar (sivilleri kurtarmak için ateş kesmek, yaralılara yardım etmek vb.)

 

ABD Avrupa’nın siyasi ve askeri kanadı içinde bu robotları savunan şahinler de var elbette… Bu kesim, katil robotların aslında katil olmadığını, tersine askerlerin hayatını kurtardığını söylüyor. Ayrıca, bu robotların silahlı kuvvetlerde zaten kullanımda olduğunu belirtiyor (Bomba taşıyan insansız hava taşıtları: Predator vb.)

Bu görüşü savunanlar, aynı zamanda, robotların büyük çaplı askeri harekat düzenleme zorunluluğunu ortadan kaldıracağını ve hedefi nokta atışıyla vurdukları için, düşman ülkelerin sivil kayıplarını azaltacağını savunuyorlar  (Bunun Türkçesi, bizden ve karşı taraftan daha az adam ölürse, ABD’nin başka ülkelerle savaşmasına kimse ses çıkarmaz demek…)

Özetle, silahlı robot yanlıları, artık “makineler insanları yok edecek tarzı” Terminator ve Battlestar Galactica korkularından vazgeçmemiz gerektiğini söylüyor. Silahlı robotlar yararlıdır, askeri harcamaları azaltır diyorlar.

 

Hangi ülkelerde var?

ABD, İsrail, İngiltere, Almanya, Rusya, Güney Kore ve Çin katil robotlar kullanıyor (Gerçi ABD’nin Afgan harekatı dışında kamuoyuna yansımış bir bilgi yok. Resmi açıklama, bu ülkelerin katil robot yaptığı ama kullanmadığı yönünde. Ancak, silah taşıyan insansız hava araçlarını katil robot sınıfına sokarsak işin rengi değişir).

 

Savaşın gerçekleri

Askerler açısından katil robotların faydalı olduğu açık: İnsandan daha hızlılar, daha çevikler, daha isabetliler (?). Taktik bilgileri, düşmanın konumu gibi verileri daha hızlı işliyor ve otomatik oldukları için anında tepki veriyorlar. İnsanlar gibi yemek yemeleri, uyumaları gerekmiyor. Kışlalara, travma sonrası stres bozukluğu tedavisine, hayat sigortasına, hastanelere ve elbette sevgiyle dostluğa ihtiyaçları yok. Dolayısıyla adam öldürmek için askeri kamplarda doktrine edilmeleri ve eğitim görmelerine de gerek yok.

 

Terminator II filminde John Connor ve annesi ne diyordu? Yaralı insanları tedavi etmesini biliyorsun, insan vücudunu tanıman seni mükemmel bir katil yapıyor.

Ancak, Terminator’da önemli bir fark vardı. Terminatorlar akıllı robotlardı ve gerekirse insan hayatını kurtarabiliyorlardı. Gerçek hayattaki katil robotlar ise bebekleri bile ayırmadan ateş açacaktır. Çünkü bu ayrımı yapacak kadar zeki değiller.

Bu nedenle robotları mutlaka insanlar yönetmeli. En iyi çözüm, elbette hiç savaşmamak ama savaşacaksak eğer, insanı denklemden çıkarmamalıyız ki insanlığımızı kaybetmeyelim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...