ABD Radarları Türk – İran Hava Sahasında Kuş Uçurtmuyor

ABD Radarları Türk – İran Hava Sahasında Kuş Uçurtmuyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili David S. Cohen son 6 ay içinde Türkiye’ye 2 kez gitti. Ziyaretlerin tek amacı, İran’a uygulanan ambargonun sıkılaştırılması için AKP Hükümetine baskı yapmak.

Obama Yönetimi İran’a uygulanacak ambargoyu çok ciddiye alıyor ve ulusal güvenlik sorunu olarak görüyor. Bu nedenle Başkanlık Kararnamesiyle kara listeye alınan şirket sayısı çoğalıyor.

ABD casus uçaklarıyla sadece Türkiye-İran kara sınırını değil, Radarlar da Türk-İran hava sahasını gözetliyor. Amerikan istihbaratı, İran’dan Suriye’ye silah sevkiyatı yapıldığı gerekçesiyle İran’daki havayolu ve kargo şirketlerini de yakın takibe aldı.

ABD Hazine Bakanlığına göre, Başkanlık Kararnamesiyle kara listeye alınan Yas Air, Iran Air ve Mahan Air’in 117 uçuşu yaz boyunca izlendi. Bakanlık, insani amaçlı malzeme olduğu iddia edilen uçuşlarda Suriye’ye silah sevkiyatı yapıldığını bildirdi. Örnek olarak, Mart ayında Türk savaş uçakları tarafından Diyarbakır’a indirilen Yas Air kargo uçağında bulunan silahlar gösterildi. Açıklamada, silah sevkiyatının Hizbullah’la koordineli yapıldığı da yer alıyor.

15 Mart tarihinde İran YAS Hava Taşımacılık Şirketine ait bir kargo uçağı Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları tarafından Diyarbakır Havaalanına indirilerek aranmıştı. Türk resmi makamları, her zaman uygulanan mutat kontroller olduğunu söylemiş olağanüstü bir durum olmadığını iddia etmişti. Ancak ABD Resmi makamları Türk tarafını yalanlarcasına uçakta silah bulunduğunu bildirdi.

Hazine Bakanlığı, kargo olarak araba parçası taşındığı öne sürülen uçakta, çok sayıda Kaleşnikov AK-47 tüfeği, ağır makineli tüfekler, yaklaşık 8,000 adet cephane ve havan mermileri ele geçirildiğini açıkladı. Amerikalılar resmen söylemiyor ama ihbarın kendilerinden geldiğini ima ediyor.

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Cohen 5 Eylül’de Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında AKP Hükümetini ve özel sektörü İran’la ticaret yapılmaması konusunda tekrar uyardı. ABD, İran’a kaçak malzeme sağlayan İstanbul’daki Macpar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Standart Teknik San ve Ticaret A.Ş.- Mültimat İç ve Dış Ticaret Pazarlama Limited Şirketleriyle MKD ve CD adlı yöneticileri kara listeye almıştı.

Yılmaz POLAT – 25 Eylül 2012

Bunlar da hoşunuza gidebilir...