2023 DÖNÜM NOKTALARI…

Kar amacı gütmeyen örgüt, 18 yaşından büyük, meraklı, yaratıcı,güçlüklerin üstesinden gelebilecek, kolay uyum sağlayabilen, çevresindekilerle sağlıklıilişkiler kurabilen isteklilerin Mars’tayaşamak için başvurudabulunabileceğini söyledi.

Eleme süreci, 2013’ün ilk yarısında başlayacak ve mali kaynak oluşturmak için reality şov olarak televizyondan yayınlanacak.

March One Halkla İlişkiler Müdürü Suzanne Flinkenflögel, şimdiden binden fazla başvuru aldıklarını söyledi.

Seçilmeyi başaran adaylar, dörder kişilik gruplara ayrılacak. Kızıl gezegene Nisan 2023’te gidecek ilk ekip, halk oylaması ilebelirlenecek.

En az 6 grubun, Eylül 2023’de Mars’a gidip yerleşmesi öngörülüyor. Daha sonra iki yıllık aralarla Mars’a ekipler gönderilmeye devam edilecek. Sadece ilk ekibin Mars’a gönderilmesi 6 milyar dolara mal olacak.

Astronotlar, Mars’a yerleşmeden önce 8 yıllık eğitimden geçirilecek. Kısıtlı hareket alanında yaşamayı öğrenecek astronotlar, elektronikaraçların tamiri ve tıbbi müdahaleler konusunda da eğitim görecek.

Mars One, 2016’dan itibaren Mars’a uydular, yaşam üniteleri, araçlar, yedek parçalar göndermeye başlayacak.

Geri dönüşü olmayan yolculuk

Başvuruda bulunacaklar için önemli bir koşul bulunuyor. Astronotlar, dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkacak. Mars’a gitmeyi kabul edenler, bir daha dönmemek üzere Dünya’ya veda edecekler.

Mars One ekibinden Nobel ödüllü fizikçi Gerard’t Hooft, projenin son derece heyecan verici olduğunu ve insanoğlunun geleceği için büyük önem taşıdığını söyledi.

Mars One kurucularından Bas Landorp ise proje için mali kaynak yaratabilmek amacıyla şimdiye kadar düzenlenmiş en büyük medyakampanyasını yapacaklarını söyledi. Tüm hazırlıkların televizyondanyayınlanacağına dikkati çeken Landorp, büyük şirketlerden reklamalacaklarını da belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...